„Zanocuj w lesie” – projekt Lasów Państwowych

„Zanocuj w lesie” – projekt Lasów Państwowych

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.
Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.
Każdy kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach – dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Wybierając się do „leśnego hotelu”, należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu.

Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem, na których terenie dopuszczone jest używanie kuchenek gazowych
Regulamin pozostałych obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”

Lasy Państwowe przypominają też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.

Więcej informacji oraz grafika informacyjna na stronie Lasów Państwowych

Fot. Pixabay

21 maja 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,050,181