XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie

W sobotę (14 września) rozpoczyna się XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Każda z dotychczasowych odsłon imprezy była poświęcona innej problematyce. Z okazji jubileuszu organizatorzy połączą wątki tematyczne z poprzednich edycji. W ten sposób będzie mogli przenieść się do starożytnych Egiptu, Grecji i Rzymu, indiańskiej wioski czy dalekiej Japonii.

– Przed nami jubileuszowa, 25. edycja biskupińskiego Festynu Archeologicznego. Jest to okazja do pewnych podsumowań, a one wypadają znakomicie. Niezwykle atrakcyjny format festynów sprawił, że w dotychczasowych jego odsłonach wzięły udział setki tysięcy turystów, nie tylko z naszego kraju. Co roku organizatorzy przygotowują inny temat przewodni, który za każdym razem łączy interesującą formę popularnonaukowej zabawy z wiedzą o historii. W tym roku nie będzie inaczej, a nawet więcej, bo z okazji jubileuszu zobaczymy najciekawsze wątki z poprzednich lat – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na festynowej scenie będzie można zobaczyć wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Goście wydarzenia wysłuchają opowieści nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy. W obozach wojskowych będzie można zobaczyć broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznamy też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.

Odwiedzić będzie można również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym prezentowane będą ceremonia parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologia Japonii. Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Organizatorzy zaprezentują pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – będzie można przekonać się samemu, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Będą tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Będzie również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów.

Uczestnicy odbędą także podróż do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski. Odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.

Jubileuszowa edycja Festynu Archeologicznego odbędzie się w dniach 14-22 września. Muzeum czekać będzie na turystów od 10 do 17 a w weekendy do 18. Bilety w cenie 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy), oraz promocyjne bilety rodzinne, dostępne są na stronie internetowej www.biskupin.pl oraz w kasie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej muzeum.

Muzeum Archeologiczne nieustannie się rozwija i poszerza swoją ofertę. W ciągu ostatnich lat zostały zrealizowane zostały inwestycje za łączną kwotę ponad 4 milionów złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

  • budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz obiektu gastronomicznego,
  • rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej –  11 zabytkowych chat w konstrukcji zrębowej oraz budynki gospodarcze: kuźnia, chlewik oraz gliniany piec chlebowy,
  • odtworzenie długich domów z okresu neolitu.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednostką kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,320