XIII Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal “Dwóch Cesarzy”

Koncert

XIII Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal “Dwóch Cesarzy”

Gala operowa „Znasz-li ten kraj” z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego, rozpocznie w piątek 23 sierpnia br. XIII edycję Aleksandrowskiego Międzynarodowego Festiwalu „Dwóch Cesarzy”.  

Podczas koncertu wystąpi sopranistka Katarzyna Jakóbczak oraz kwintet fortepianowy. Utwory Adama Mickiewicza recytować będzie Izabela Kuna – aktorka filmowa i teatralna. 

Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki, ponieważ w tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. Najbardziej znane dzieła Stanisława Moniuszki to Halka i Straszny dwór. 

Drugiego dnia festiwalu artyści zaproszą publiczność na „Fiestę urodzinową”, która odbędzie się w sali im. E. Stachury w budynku aleksandrowskiego dworca. Podczas fiesty wystąpi Vasilis Mountudakis (Grecja) & Friends.  

Koncert zorganizowany jest, aby przypomnieć o wspólnocie historyczno-kulturowej, która funkcjonowała na terenie dawnego Aleksandrowa. Przez szereg lat, a nawet stuleci, rozwijały się na terenie naszego miasta obok siebie małe społeczności: Polaków, Niemców, Rosjan, Żydów i Ukraińców. Społeczności te żyły obok siebie, pracowały, szanowały się. Muzyka, jaka zostanie zaprezentowana podczas koncertu, inspirowana będzie folklorem m.in. słowiańskim, żydowskim i cygańskim. 

Na koniec festiwalu zagra orkiestra festiwalowa pod dyrekcją Stevena Massicotte (Kanada), a towarzyszyć jej będzie wiolonczelistka Sonia Matussowa (Rosja). Koncert Galowy zorganizowany jest z okazji 100-lecia samorządu polskiego w Aleksandrowie Kujawskim. 100 lat temu podpisano bowiem Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, którego mocą wprowadzono polski samorząd dla 150 miast polskich byłego zaboru rosyjskiego, co tylko formalnie potwierdziło „miejskość” Aleksandrowa. Na jego podstawie wyłoniono kurialną Radę Miejską, która zajęła się uporządkowaniem spraw samorządowych. Władze miejskie znalazły siedzibę w budynkach po komorze celnej (obecnie Szpital Powiatowy). To niezwykle ważna i symboliczna data w historii. Koncert nie tylko zabierze nas w podróż do przeszłości, do miasta wielu kultur i narodów, ale będzie też hołdem dla wszystkich tych, którzy przez ostatnie 100 lat tworzyli nasze miasto i zapisali się na kartach jego historii. 

Na trzy dni muzycznej uczty zaprasza Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego oraz Fundacja Lubuska Camerata. 

Festiwal dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Izabela Kuna – aktorka filmowa i teatralna. Występowała w Teatrze Narodowym, Polskim, Och Teatrze. Obecnie gra na deskach Teatru Polonia i Teatru Imka w Warszawie. Debiutowała w filmie Magdaleny Łazarkiewicz „Na koniec świata”. Popularność przyniosła jej rola Gośki w filmie „Lejdis” w reżyserii Koneckiego i Saramonowicza. Z duetem Konecki – Saramonowicz współpracowała przy filmach „Ciało”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny” i serialu „Tango z Aniołem”. Wystąpiła w wielokrotnie nagradzanym filmie Małgorzaty Szumowskiej „33 sceny z życia ”, za którą to rolę (Kaśka) dostała nominacje do Orłów. Kolejne dwie nominacje do Orłów przyniosły jej role w filmach Wojtka Smarzowskiego „Drogówka” i „Wołyń”. Z Wojtkiem Smarzowskim pracowała też przy filmie „Pod Mocnym Aniołem”i „Kler”. Wystąpiła m.in. w takich filmach, jak: „Płynące wieżowce” Tomka Wasilewskiego, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Supermarket” Maćka Żaka, „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, komediach Krzysztofa Langa „Miłość na wybiegu” i „Śniadanie do łóżka”, ”Marie Curie” w reżyserii Marie Noelle, „Listy do M3” Tomka Koneckiego. Chętnie współpracuje z debiutantami i studentami szkół filmowych. Wystąpiła w wielokrotnie nagradzanym filmie „Jak to jest być moją matką” Norah McGettigan, czy nagrodzonym m.in na festiwalu w Nowym Yorku filmie „Wspomnienie poprzedniego lata” Ivo Krankowskiego i Kuby Gryżewskiego. Wystąpiła m.in. w takich serialach jak „Barwy szczęścia”, „Singielka”, „Drogi wolności”, „Krew z Krwi”. Jest autorką książki „Klara”, której adaptacje można było zobaczyć m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Była wykładowcą na wydziale aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Obecnie prowadzi zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie. We wrześniu 2016 roku debiutowała jako reżyser sztuką „Zabawa” Marka Modzelewskiego w Teatrze Polonia. Pisze scenariusze i felietony. (inf. nadesłane) 

  Patronat medialny: 

  • TVP Bydgoszcz 
  • Gazeta Aleksandrowska 

 

Sponsorzy: 

  • Kujawski Bank Spółdzielczy 
  • Martin Braun sp. z o.o. 
  • WIP 
  • BIN sp. z o.o. 
  • Hurtownia Antał 2 Maria Stopczyk 
  • Sklep Miś 
  • Willa Radwan 
  • Wsparcie techniczne: 
  • Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim 

 

Informacja za:
https://www.aleksandrowkujawski.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=6&artykul=4622&akcja=artykul 

Zdjęcie gł: Pixabay

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7276967

Skip to content