Wystawa malarstwa: WO-MAN (od 7 maja)

Wystawa malarstwa: WO-MAN

Wystawa malarstwa: WO-MAN (od 7 maja)

Dwór Artusa - logo

Wystawa WO-MAN Żanety Chłostowskiej-Szwaczki to spokojna, choć sugestywna próba ukazania problemów, z jakimi ciągle jeszcze borykają się kobiety. Kobieta jako trochę inny człowiek mierzy się ze stereotypami kulturowymi, poglądami przydzielającymi role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności, lecz płeć często krzywdzącymi kobiety i marnującymi ich potencjał. W swojej twórczości Artystka dąży do przekonania odbiorcy do własnych prac wraz z ich przesłaniem, lecz ostateczna opinia i ocena należy do widza.

W pracach Artystki często przewija się motyw zasłoniętych oczu. Pomimo tego mamy wrażenie, że oczy pilnie nas obserwują, rejestrują rzeczywistość, a następnie emanują emocjami. Dlaczego tych emocji musimy się tylko domyślać? Dlaczego są skrywane? Według Artystki czasami z różnych względów – aby emocje te nie przekształciły się w otwarty konflikt, decydujemy się na proces wycofania, a następnie cichej, organicznej, choć czasochłonnej pracy nad zmianą rzeczywistości. Natomiast, by nastąpiły pozytywne zmiany, proces ten musi być świadomie zainicjowany, aby zbliżyć się do pożądanego celu. Przebieg wycofania, który nie odbywa się w wyniku wolnych i świadomych wyborów, lecz jest następstwem presji kulturowej i ciągle ponawianych prób narzucania jedynie słusznych paternalistycznych wzorców.

Żaneta Chłostowska-Szwaczka – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze oraz studia na kierunku malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona. Swoje prace prezentowała w kraju i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest współzałożycielem Grupy Artystycznej INICJATYWA Twórcza 29 Lutego.

Wystawa czynna od 7 maja 2021 roku do 28 maja 2021 roku od poniedziałku do piątku w Galerii Muz w godz. 11:00-19:00

Kiedy: Od 07.05.2021 piątek | godz. 11:00
do 28.05.2021 piątek | godz. 19:00
Gdzie: Galeria Muz

Wstęp wolny!

29 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,743,102