Wernisaż online „Wystaw się w CSW”

Wystaw się w CSW 2020

20 Mar Wernisaż online „Wystaw się w CSW”

Na 20 marca (piątek) CSW zaplanowało otwarcie wystawy laureatów konkursu fotograficznego „Wystaw się w CSW” oraz wystawy laureata Nagrody Dyrektora z ubiegłego roku, Baltazara Fajto. Niestety, ze względu na sytuację panującą w naszym kraju, wydarzenia te nie będą mogły odbyć się w wyznaczonym terminie. Jednak CSW podjęło decyzję, że – mimo czasowego zawieszenia działalności instytucji kultury – przygotuje wystawę i zorganizuje wirtualny wernisaż, który odbędzie się w piątek, 20 marca, o godz. 19.00, na profilu CSW na Facebooku. Będzie to premiera filmu z przygotowań do wystawy wraz z kilkoma słowami komentarza od twórców.

// WYSTAW SIĘ W CSW!
BALTAZAR FAJTO. EVERYTHING’S FINE.
WYSTAWA LAUREATA NAGRODY DYREKTORA W KONKURSIE WYSTAW SIĘ W CSW 2019

Kiedy: 20.03–26.04.2020

Na wystawie Baltazara Fajto zobaczymy zbiór fotografii, które łączy subtelnie ukryty temat apokalipsy. Z pozoru to dokumentacja codziennych sytuacji, fragmentów rzeczywistości, które dyskretnie chowają się pod fasadą rutyny. Tymczasem autor dostrzega w nich niewielkie zmiany – sygnały nadchodzącej katastrofy. Pokazuje nam kolekcję proroczych sygnałów, punktów w teraźniejszości, które zwiastują naszą przyszłość. Są widoczne w naszej codzienności już teraz, choć tak trudno jest nam sobie wyobrazić upadek znanego porządku.

Artysta tak pisze o koncepcji wystawy „Everything’s Fine”: „W 2020 roku Zegar Zagłady został ustawiony najbliżej północy od kiedy został stworzony – jesteśmy tak blisko ostatecznej godziny, że przestano podawać jego ustawienie w minutach, a zaczęto w sekundach.

Zawieszony w niedalekiej przyszłości kataklizm jest jedną z nieodłącznych części ludzkiego imaginarium. Bogactwo definitywnych zagrożeń jest tak duże, że możemy katalogować pokolenia wedle poszczególnych scenariuszy, na równi z innymi zjawiskami swych czasów. Powiedz Lato Miłości – odpowiem wojna nuklearna; walkman – dziura ozonowa; TikTok – katastrofa klimatyczna.

Greckie słowo «apokalypsis» oznacza odsłonięcie. Jednakowa konstrukcja opowieści obejmuje zarówno inwazję wrogich kosmitów, sąd boski czy destabilizację klimatu – zgodnie z apokaliptycznym toposem, ujawnienie destrukcyjnych sił jest poprzedzane zwiastowaniem. Jest ono miejscem styku rzeczywistości i apokalipsy – używa elementów pierwszej, by usankcjonować opowieść o drugiej”.Liczba odwiedzin:

2,692,621