Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

„Muzyczna” premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy, wystawy w Galerii Wozownia, festiwal muzyczny Per Musicam Ad Astra oraz festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza w sobotę (29 czerwca) na kolejną premierę. Tym razem będzie to  „Koncert marzeń”, czyli podróż przez historię muzyki zagranicznej. Usłyszymy 22 przeboje w nowych interpretacjach aktorek i aktorów Teatru Horzycy. Wyruszając w muzyczną podróż, twórcy zastanowią się także nad istotą hitu. Co sprawia, że raz na kilka tysięcy piosenek trafia się hit, który opanowuje cały świat? W programie koncertu są m.in. utwory Abby, Elli Fitzgerald, Marleny Dietrich, Beatles, Madonny, Cindy Lauper, Bonni Tyler, Eurythmics, Chucka Berry, a także Nirvany, Radiohead, czy Amy Winehouse. Do realizacji „Koncertu marzeń” zaproszono troje toruńskich choreografów: Joannę Miś-Fudali, Martę Pańkę i Radosława Kubiaka oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Igora Nowickiego. Stworzą oni pełen dobrej energii spektakl z muzyką na żywo pod opieką artystyczną Pawła Paszty. Więcej na stronie teatru.

Na wernisaż trzech wystaw zaprasza w piątek (28 czerwca) Galeria Wozownia. Wystawa „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku” prezentuje fotografie nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, powstałe na początku jej kariery artystycznej. Fotografka eksperymentowała z narracją biograficzną i rejestrowała najbliższe otoczenie, ale jej prace są często także socjologicznym komentarzem do wydarzeń tamtych dekad. „Morze Martwe. Kamień na kamieniu nie pozostanie” wystawa fotografii Waldemara Zdrojewskiego, dokumentująca proces zanikania Morza Martwego. Wystawa „Osiedlowy Dom Kultury” Adriana Kolerskiego to pełna osobistych odniesień malarska opowieść o kulturotwórczej roli małych, osiedlowych wypożyczalni wideo – kultowych miejsc, które odcisnęły niezatarte piętno na pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków. Więcej na stronie galerii.

Od soboty do środy (29 czerwca – 3 lipca) w Toruniu i Chełmży odbywa się VII Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. W programie koncerty chórów z RPA, Malezji, Litwy, Tajwanu, Indonezji, Filipin i Stanów Zjednoczonych, koncert pieśni Stanisława Moniuszki w swingujących aranżacjach oraz przesłuchania i koncerty konkursowe. Więcej informacji na stronie projektu.

Zapraszamy także na wydarzenia w ramach projektu „Wieś na weekend”, promującego produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne, lokalne zwyczaje oraz dziedzictwo kulturowe wsi: „Palinockę” (29 czerwca) w Gostycynie (powiat tucholski), „Smaki lata” – degustację przygotowaną przez koła gospodyń wiejskich, która odbędzie się 29 czerwca w Glinkach (powiat bydgoski) oraz sportową rywalizację w ramach XIII Turnieju Gmin (30 czerwca) w Świedziebni (powiat brodnicki). Więcej w materiale „Wieś na weekend”.

Teatr im. Wilama Horzycy i Galeria Wozownia są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: „Koncert marzeń’ w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,263