Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Festiwal muzyki reggae w Toruniu, spektakle w Operze Nova i Teatrze Muzycznym w Toruniu oraz koncert w Filharmonii Pomorskiej to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

W piątek i sobotę (22 i 23 marca) w toruńskim klubie Od Nowa kolejna edycja najstarszego polskiego festiwalu muzyki reggae Afryka Reggae Festiwal. Wystąpią Tabu, Nowa Kultura, Etna Kontrabande, Strojnowy, Paraliż Band, Damian Syjonfam & D’Roots Brothers, Dubska, Konopians, aYarise, The Riddimlovers. Od zawsze imprezie przyświeca szlachetny cel pomocy najuboższym zamieszkującym kraje Czarnego Lądu. Cel zbiórkowy najbliższej edycji to projekty wodne w Somalii. Więcej na stronie festiwalu.

W Operze Nova trzy inscenizacje (22-24 marca) ubiegłorocznej premiery „Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności” z muzyką Macieja Małeckiego i librettem Wojciecha Młynarskiego według pomysłu Adama Mickiewicza, zrealizowanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to historia osiadłego w 1799 roku we włoskim miasteczku Recco Tadeusza, rannego oficera Legionów Dąbrowskiego. Tadeusz w liguryjskiej miejscowości liże rany, kocha córkę burmistrza i stawia opór najazdowi Barbaresków. Więcej na stronie opery.

Na powitanie wiosny w piątek (22 marca) w Filharmonii Pomorskiej wystąpi słynny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, który wykona partie solowe Koncertu skrzypcowego D-dur Beethovena. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Zbynka Müllera. W programie także VII Symfonia Dvořáka. Więcej na stronie filharmonii.

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza dziś i jutro (21 i 22 marca) do Towarzystwa Naukowego w Toruniu na monodram „Jutro będzie za późno”. Sztuka Wiesławy Sujkowskiej (reż. Agnieszka Płoszajska, w roli Wiery Gran Aleksandra Lis) opowiada o losach Wiery Gran w czasach, gdy już na skraju życia, która robi remanent z tego, co przyszło jej przeżyć. Ale nie jest to smutna opowieść zgorzkniałej kobiety, której się „nie poszczęściło”. Tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, to czasem dowcipne, czasem złośliwe i ironiczne refleksje nad życiem, nad światem, nad wartościami, którym jesteśmy wierni. Więcej na stronie teatru.

Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Teatr Muzyczny w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Makowski, „Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności” w Operze Nova

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie