Warsztaty „Film w szkole. Narzędzia i wiedza”

Warsztaty „Film w szkole. Narzędzia i wiedza”

16 lutego 2019 roku w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbyły się warsztaty z edukacji filmowej, które poprowadził dr Robert Pruszczyński z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Podczas zajęć nauczyciele dowiedzieli się, jak skutecznie wykorzystać film w edukacji oraz działaniach pozaszkolnych. Film jako narzędzie dydaktyczne może być jednym z elementów nauczania literatury czy być punktem wyjścia i płaszczyzną dyskusji na wiele tematów. Film może być też autonomicznym przedmiotem nauczania lub jednym z elementów nauczania różnych przedmiotów, tak naprawdę wszystkich. Doskonale się sprawdza w realizacji szkolnych programów wychowawczo-profilaktycznych oraz w edukacji międzykulturowej i regionalnej. Specjaliści doceniają film jako narzędzie psychoedukacyjne.

W trakcie warsztatów uczestnicy obejrzeli fragmenty filmów, pracowali w grupach, usłyszeli o innych narzędziach, jak np. Kahoot, które umożliwia interaktywne tworzenie quizów i ankiet. Z zainteresowaniem wysłuchali zasad tworzenia filmu komórkowego, który nie powinien być dłuższy, niż pięć minut, a telefon koniecznie zamocowany na statywie. Poruszono także kwestię praw i licencji w kontekście możliwości wykorzystywania materiałów filmowych w edukacji.

Jak „nakręcić” uczniów na sztukę filmową? Na przykład wspólnie zorganizować filmowy projekt edukacyjny oddając większość zadań w ręce uczniów i kładąc nacisk na ich samodzielną pracę. Może to być m.in.:

* przygotowanie festiwalu filmów dokumentalnych
* organizacja konkursu z wiedzy o filmie
* pokaz filmów – np. z PRL-u
* praca nad własnymi animacjami podczas warsztatów
* pisanie filmowego bloga

W planowaniu swoich działań, szkoły mogą skorzystać z pomocy merytorycznej i metodologicznej w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” realizowanego przez Filmotekę Narodową i CEO, jak również z ciekawych benefitów wynikających z tej współpracy – szczegóły udziału na http://filmotekaszkolna.pl/akcja

Warto wiedzieć, że film uczy świata, wychowuje i inspiruje młodych ludzi do własnej twórczości. Warto też wiedzieć, że do rozwoju światowej kinematografii przyczyniło się wielu Polaków, którzy stworzyli w Hollywood przemysł filmowy, pozostawiając po sobie wielkie wytwórnie filmowe czy superprodukcje wszech czasów.

FILM W SZKOLE http://www.akademiapolskiegofilmu.pl/
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Filmowe ABC, Jak nakręcić film?- You Tube Filmoteki Szkolnej

Opr. Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie