Wakacje z Chopinem

Wakacje z Chopinem

Ośrodek Chopinowski logotyp

Zbliżający się czas wakacji i urlopów zwiastuje rozpoczęcie cyklu „Wakacje z Chopinem”. Jest to corocznie organizowany przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni cykl koncertów, których program skupia się na kompozycjach Fryderyka Chopina. Koncerty odbywać się będą we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godzinie 12:15 w sali koncertowej instytucji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Z recitalami chopinowskimi w Szafarni wystąpią uznani muzycy, a także młodzi pianiści, którzy zaprezentują publiczności różnorodne gatunkowo, znane, jak i rzadko wykonywane utwory Fryderyka Chopina.

W tegorocznej edycji z repertuarem chopinowskim wystąpią uznani polscy pianiści, tacy jak: Wojciech Świtała, Rafał Błaszczyk, Paweł Kamasa, Mateusz Tomica, Adam Kałduński, Zuzanna Pietrzak. Z zagranicznych artystów wystąpią: Joanna Maurer, Antoni Kłeczek i Evelina Kłeczek. Ponadto, obok wymienionych artystów, podczas jednego z koncertów wystąpią młodzi pianiści, nagrodzeni uczestnicy jubileuszowego 30. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, dla których koncert w Szafarni będzie możliwością pokazania szerszej publiczności swoich umiejętności pianistycznych i własnych interpretacji dzieł Chopina. Są to: Mikołaj Brzostowicz, Piotr Marcin Tymura oraz Zuzanna Maria Krystian-Browalska.

Pierwszy koncert odbędzie się już 2 lipca (niedziela) o godzinie 12:15. Na szafarskiej scenie wystąpi Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska (wiolonczela) z akompaniamentem Joanny Maurer (fortepian).

Joanna Maurer urodziła się w Toruniu, studia rozpoczęła we Wrocławiu i kontynuowała w warszawskiej Akademii Muzycznej, w której otrzymała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla, kameralistykę studiowała w klasie prof. Barbary Halskiej. Jeszcze jako studentka otrzymywała nagrody na konkursach – m.in. została laureatką I nagrody Estrady Młodych XXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Dzięki tej nagrodzie zrealizowała nagranie płyty z utworami F. Liszta i H. Villa-Lobosa. Dla archiwum Polskiego Radia nagrała część twórczości fortepianowej Villa-Lobosa. Koncertuje w kraju i za granicą jako solistka i kameralistka.  Od przyjazdu do Szwajcarii Joanna występuje jako solistka oraz w duecie z Klausem Maurerem regularnie koncertując w Polsce, Szwajcarii i Francji. W 1999 roku rozpoczęła pracę w Conservatoire Populaire de Musique Danse et Théâtre w Genewie gdzie prowadzi klasę fortepianu.

Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska urodziła się w Bydgoszczy. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika i prof. Stanisława Firleja. Doskonaliła swe umiejętności na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą u takich pedagogów, jak Maria Czajkowska, Michaił Chomitzer, Miloš Sádlo, Michael Flaksman, Daniel Szafran. Brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych. Zdobyła I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Symfonii Koncertującej Kazimierza Wiłkomirskiego i nagrodę ufundowaną przez prof. Kaję Danczowską na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (1987). W 1990 r. otrzymała specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu. Koncertuje jako solistka (m.in. z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Brussels Philharmonic Orchestra) i kameralistka. Od 2003 roku pracuje na stanowisku muzyk-solista w orkiestrze Sinfonia Varsovia. W ramach europejskich tournée Polskiej Orkiestry Kameralnej występowała wielokrotnie jako solistka u boku Nigela Kennedy’ego.

W programie koncertu znalazły się następujące utwory Fryderyka Chopina:

  •     Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65
  •     Introdukcja i Polonez C-dur op. 3
  •     Preludium h-moll op.28 nr 6, Transkrypcja na wiolonczelę i fortepian

 

Kolejne recitale muzyki chopinowskiej:

9 lipca:  Mateusz Tomica – fortepian

16 lipca: Laureaci 30. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

  • Mikołaj Brzostowicz – fortepian
  • Piotr Tymura – fortepian
  • Zuzanna Krystian-Browalska – fortepian

23 lipca: Zuzanna Pietrzak – fortepian

30 lipca: Rafał Błaszczyk – fortepian

6 sierpnia: Paweł Kamasa – fortepian

13 sierpnia: Wojciech Świtała – fortepian

20 sierpnia: Evelina Kłeczek, Antoni Kłeczek – fortepian

27 sierpnia: Adam Kałduński – fortepian

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów.

 

Źródło: umlipno.pl (nadesłane,Ośrodek Chopinowski w Szafarni)

30 czerwca 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6635225