Wakacje w Muzeum Etnograficznym

Wakacje w Muzeum Etnograficznym

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

Bajeczne czwartki: 4, 11, 18, 25.07., godz. 12.00

Spotkania dla dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami (do 30 os.). Uczestnicy poznają bajki ludowe i biorą udział w działaniach twórczych nawiązujących do ich treści. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 3 zł/os. Liczba miejsc ograniczona.

Kociołek ze sztuką: Techniki graficzne: 9.07., godz. 11.00-13.00 

Warsztaty twórcze dla dzieci od 8 lat, które będą okazją do wspólnego poznawania tajników tradycyjnego folkloru i rękodzieła oraz artystycznego eksperymentowania. Wraz z uczestnikami zaprojektujemy i wykonamy przy użyciu różnych technik i materiałów matryce graficzne umożliwiające powielanie odbitek. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Koszt udziału w jednym spotkaniu: 10 zł/2h. Materiały do zajęć zapewnia organizator. Przedsprzedaż biletów w kasie Muzeum tydzień przed warsztatami oraz w dniu warsztatów (kolejne spotkanie 13.08.). Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zaopatrzenie dzieci w ubrania ochronne.

Etnoigraszki Co w trawie piszczy? 21.07, niedziela, godz. 12.00

Kolejna z cyklu rodzinnych imprez umuzykalniających dla całych rodzin.
W niedzielne południe wspólnie posłuchamy dźwięków przyrody: Co w trawie piszczy? Jakie odgłosy wydają ptaki? Czy świerszcze grają na skrzypcach? Będziemy wspólnie bzyczeć, burczeć, piszczeć, kląskać i hukać. Nie zabraknie rodzinnego muzykowania przy pomocy małych i dużych instrumentów oraz tradycyjnych zabaw dziecięcych inspirowanych przyrodą, z dużą dawką ruchu i śpiewu. Uwaga! Będzie można się pobrudzić, warto więc zabrać odzież ochronną dla dzieci i dorosłych.

Park Etnograficzny w Toruniu. Bilety: 10 zł – os. dorosła, 5 zł – dziecko, 25 zł – rodzina (2+2) do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 16 lipca w kasie Muzeum oraz w dniu imprezy. Liczba miejsc ograniczona!

Strachy na Lachy: 23.07., wtorek, godz. 12.00

91. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla seniorów z wnuczętami w wieku szkolnym. Zapraszamy tych, co lubią się bać i tych, co wiedzą, że to „strachy na lachy”. Dowiemy się, skąd się wzięło to powiedzenie i co oznacza. Wędrówka po Parku Etnograficznym szlakiem strzyg, mamun, borowych bab, dybuków pokaże, czego bali się nasi przodkowie, jakie „złe” czaiło się za progiem chaty, na miedzach, rozstajach dróg. Na zakończenie: prezentacja jednej z Bajek dla odważnych i tworzenie wizerunków poznanych straszydeł. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 3 zł/os.

 SIERPIEŃ

 Jarmark żywności ekologicznej: 3.08., sobota, godz. 10.00-14.00

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.

Bajeczne czwartki: 1, 8, 22, 29.08., godz. 12.00

Spotkania dla dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami (do 30 os.). Uczestnicy poznają bajki ludowe i biorą udział w działaniach twórczych nawiązujących do ich treści. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 3 zł/os. Liczba miejsc ograniczona!

Kociołek ze sztuką: Glina, 13.07., godz. 11.00-13.00 

Warsztaty twórcze dla dzieci od 8 lat, które będą okazją do wspólnego poznawania tajników tradycyjnego folkloru i rękodzieła oraz artystycznego eksperymentowania. Wraz z uczestnikami ulepimy z gliny gwizdki w formie ptaszków i zwierzątek oraz popróbujemy toczenia naczyń na kole garncarskim. Wystawy/Park Etnograficzny w Toruniu. Koszt udziału w jednym spotkaniu: 10 zł/2h. Materiały do zajęć zapewnia organizator. Przedsprzedaż biletów w kasie Muzeum tydzień przed warsztatami oraz w dniu warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zaopatrzenie dzieci w ubrania ochronne.

Robótki pod chmurką: 24.08, sobota, godz. 16.00

Ostatnia wakacyjna impreza rodzinna z twórczymi zajęciami dla starszych i młodszych, inspirowanymi tradycyjnym zdobnictwem ludowym, m.in.: wycinanie firanek z papieru, sypanie dywanu piaskiem, wicie kwiatów z bibuły oraz wspólne zabawy ruchowe ze śpiewem. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilety: normalny –  9 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 20 sierpnia w kasie Muzeum oraz w dniu imprezy.

O rybach i nie-rybach: 27.08. wtorek, godz. 12.00

93. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla seniorów z wnuczętami w wieku szkolnym. Wyprawa do Parku Etnograficznego w Kaszczorku położonym u ujścia Drwęcy do Wisły. Przewodniczką będzie Dorota Kunicka, która przybliży codzienne życie dawnych mieszkańców tej nadrzecznej osady i opowie o tym, co złowione w rzece trafiało na talerze niegdysiejszych mieszkańców Kaszczorka. Nie zabraknie historii o minogu nie-rybie oraz o krawcu i szewcu z rodu raków – stworzeniach żyjących w Drwęcy. Park Etnograficzny w Kaszczorku. Bilet: 3 zł/os. Zbiórka na placu Św. Katarzyny, przystanek autobusu MZK nr 23 przy Hoteliku Centrum, odjazd 11.20. Bilety autobusowe we własnym z we własnym zakresie. Spotkanie odbędzie się przy frekwencji min. 10 osób. Warto pamiętać o kanapkach, napojach i parasolu.

WAKACJE W MUZEUM

Dla grup zorganizowanych:

Wakacyjne wyprawy w przeszłość 

Dla dziecięcych i młodzieżowych grup zorganizowanych w umówionych terminach. Uczestnicy poznają różne aspekty życia mieszkańców dawnych wsi w regionach prezentowanych w Parku Etnograficznym, odkrywają elementy kultury ludowej poprzez działania twórcze. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 5 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43. 100 lat temu na wsi

Dla grup zorganizowanych w umówionych terminach. Impreza edukacyjno-rekreacyjna. W programie m.in.: sypanie wzorów piaskiem, wycinanie firanek z papieru, próba gry na instrumentach ludowych, tradycyjne zabawy dzieci wiejskich, etc. Park Etnograficzny w Toruniu. Bilet: 15 lub 20 zł/os. (dostępna wersja z poczęstunkiem). Grupa może liczyć powyżej 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.

Wyprawa do Olendrów

Spotkania w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce dla dziecięcych i młodzieżowych grup (do 25 os.) w terminach: 12 i 19 lipca, 9 i 23 sierpnia. Bilet: 8 zł/os. Rezerwacje: tel. 513-677-255.

 Dla uczestników indywidualnych:

Bajeczne czwartki w każdy czwartek lipca i sierpnia o godz. 12.00

Spotkania dla dzieci w wieku szkolnym z opiekunami. Słuchanie baśni i bajek ludowych oraz nawiązujące do ich treści działania twórcze. Bilety: 3 zł/1h. Liczba miejsc ograniczona!

Kociołek ze sztuką

Warsztaty twórcze dla dzieci od 8 lat. Poznawanie tajników tradycyjnego folkloru i rękodzieła oraz artystyczne eksperymentowanie.

Terminy spotkań: 9 lipca, godz. 11.00-13.00 – Glina

13 sierpnia, godz. 11.00-13.00 – Techniki graficzne

Materiały do zajęć zapewnia organizator. Koszt udziału w jednym spotkaniu: 10 zł/2h.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,149,457