W świecie muszkieterów: podróże małe i duże (zajęcia dla rodzin)

W świecie muszkieterów: podróże małe i duże (zajęcia dla rodzin)

MOB Apteka pod Łabędziem - logoTematem przewodnim wakacyjnych spotkań są treści zawarte w XVII-wiecznym starodruku „Skład abo skarbiec znakomitych sekretów oekonomiey ziemianskiey”. Jego autor Jakub Kazimierz Haur był zarządcą dóbr Jana Andrzeja Morsztyna. Wiedza zdobyta podczas wieloletniej praktyki pozwoliła mu na napisanie swego rodzaju poradnika encyklopedycznego zawierającego wiedzę z niemal wszystkich dziedzin potrzebnych ówczesnemu gospodarzowi. Będą więc to wiadomości dotyczące uprawy roli, hodowli zwierząt czy medycyny. Znajdziemy tam również informacje mające świadczyć o erudycji autora dotyczące egzotycznych zwierząt, rośliny i odległych lądów. Uzupełnienie stanowią miedzioryty Jeana Theodora de Bry, które ilustrują florę Indonezji.

Ta rozległa tematyka jest morzem, po którym uczestnicy zajęć będą żeglować podczas wakacyjnych podróży.

  • Statkiem żaglowym na odległe wyspy Indonezji w poszukiwaniu nowych smaków. Podczas zajęć skupimy się na odkrywaniu bogactwa przyrodniczego największego na świecie archipelagu składającego się z blisko 17000 wysp. Opowiemy o zwyczajach kulinarnych i zdrowotnych właściwościach kuchni Indonezji, a w części warsztatowej wykonamy aromatyczne mieszanki przypraw  i uszyjemy dla nich ozdobne woreczki.
  • Bajki i legendy o roślinach i zwierzętach,  a w nich i między nimi porady dla zdrowia. Opowieść o dawnych wierzeniach które dotyczą mocy uzdrawiających darów natury skonfrontowanych z dzisiejszą wiedzą. Uzupełnieniem spotkania będą warsztaty barwienia gipsowych odlewów owadów, którymi będziemy mogli ozdobić nasze balkony i ogrody. Zastosujemy w tym celu szlachetną technikę ebru, którą wykorzystywano do barwienia papierowych okładek starych ksiąg. Stworzymy również oryginalne kompozycje zapachowe w balsamie.
  • Pod ziemią i na ziemi. Korzenie, kłącza, liście i kwiaty nie tylko do herbaty. W naszej XVII- wiecznej „encyklopedii” oraz miedziorytach Jeana Theodora de Bry znajduje się bogaty zbiór z królestwa roślin, których właściwości i smaki odkryjemy w ogrodzie podczas warsztatów. Na pamiątkę naszej wyprawy stworzymy wisiorki lub magnesy na lodówkę wykorzystując dary natury i glinę samoutwardzalną.
  • Grafika z natury. Zajęcia opowiadające o znaczeniu wynalazku Gutenberga oraz sposobach konserwacji starodruków. W części warsztatowej czeka na nas pokaz odbijania na prasie graficznej oraz tworzenie kolorowych grafik na torbach przy pomocy stempli oraz warzyw i owoców z naszych ogródków.

 

Obowiązują zapisy: tel.: 52 888 97 42, e-mail: gd5@muzeum.bydgoszcz.pl

Miejsce: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5

Terminy:

  • Dla grup zorganizowanych: 27.06- 28.07, wt., śr., pt.  godz. 10.00-16.00; cena 5 zł /1 os., czas trwania: 1,5 h
  • Dla osób indywidualnych: kolejne czwartki w lipcu o godz. 10.00; zajęcia dla rodzin (dzieci do lat 8 wraz z opiekunami), cena 5 zł / 1 os., czas trwania: 1,5 h

 

Źródło: MOB

Fot. Pixabay

28 czerwca 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7059979