Vivian Maier – życie i twórczość (16 października)

Second half of June, 1953

Vivian Maier – życie i twórczość (16 października)

Vivian Maier nigdy nie wystawiła publicznie swoich zdjęć, chociaż o jej fotograficznym hobby wiedzieli najbliżsi i znajomi. Dopiero po jej śmierci okazało się, że dorobek twórczy Vivian Maier obejmuje kilkanaście tysięcy negatywów, których głównym tematem jest codzienność amerykańskich aglomeracji: Nowego Jorku i Chicago. Nie była zawodową fotografką – pracowała jako niania, ale większość wolnego czasu poświęcała na swoją pasję.

Vivian Maier była uważną obserwatorką i prawie nigdy nie rozstawała się ze swoim rolleifleksem. Tematów poszukiwała zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta, dzięki czemu stworzyła wielowątkową panoramę przemian społeczeństwa amerykańskiego w drugiej połowie XX wieku. Fotografie Vivian Maier zostały odnalezione przypadkiem przez Johna Maloofa, młodego chicagowskiego historyka i miłośnika staroci. W 2007 roku „w ciemno” wykupił on zawartość prywatnego magazynu – kontenera, którego dzierżawa nie została przedłużona. Bardzo szybko Maloof zrozumiał, że ma do czynienia z dorobkiem artystycznym wysokiej próby. Został nie tylko kustoszem dziedzictwa Vivian Maier, ale też jego popularyzatorem: organizuje wystawy, wydaje albumy, zrealizował też film dokumentalny. Niektóre prace artystki obejrzeć można na stronie internetowej vivianmaier.com.

Cykl Sztuka fotografiiMultimedialny wykład Vivian Maier z cyklu Wybitne postacie historii fotografii w środę 16 października o godzinie 16.45 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu wygłosi Stanisław Jasiński. Wstęp wolny.

Stanisław Jasiński jest fotografikiem i instruktorem fotografii, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalistą ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp na wykłady: wolny.

Vivian Maier – życie i twórczość

Kiedy: 16 października, godz. 16.45
Miejsce: WOAK Toruń, ul. Szpitalna 8 (I piętro)
Informacje: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl    tel. 56 652 27 55

Zdjęcie gł.: By Latasa Undagoitia – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64931411

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,565