Tu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – odbiór

Tu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – odbiór

Logo esero Poland

Chcielibyście porozmawiać z załogą przebywającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station) ale kompletnie nie wierzycie, że to jest możliwe? Bądźcie online 11 października, w środę, o godzinie 18:00 na spotkaniu z cyklu „O kosmosie przy kawie”, a odkryjecie ARISS.

Spotkanie online, zapisy przez formularz.

 

ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to organizacja, która umożliwia nawiązanie łączności radiowych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach amatorskiej służby radiokomunikacyjnej. Dzięki temu uczniowie i studenci, przy pomocy radioamatorów z całego świata mogą mieć kontakt radiowy z astronautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dzięki współpracy z agencjami kosmicznymi i licznymi stowarzyszeniami radioamatorskimi, krótkofalowcy wielokrotnie umieszczali sprzęt amatorski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten amatorski sprzęt wraz ze stacjami naziemnymi tworzy alternatywną formę łączności z Ziemią, gdyby łącza profesjonalne przestały działać. Pozwala na komunikację radiową i przesyłanie głosu, obrazu, cyfrowej wizji oraz danych. Z drugiej strony taka forma komunikacji daje niesamowite możliwości dla potrzeb edukacyjnych. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie organizowania łączności dla szkół – tzw. projekt „Szkolne Łączności ARISS”.

Aby przystąpić do tego projektu nauczyciele powinni nawiązać współpracę z krótkofalowcem. Wspólnie opracować projekt edukacyjny, który będą realizowali w ramach przygotowań uczniów do łączności i wraz z wnioskiem wysłać go do ARISS Europa wtedy, gdy przyjmowane są zgłoszenia. Takie zgłoszenia są przyjmowane dwa razy do roku.

O innych możliwościach edukacyjnych projektu ARISS można poczytać na stronie ARISS.

 

Podczas najbliższego spotkania z cyklu „O kosmosie przy kawie” będzie możliwa bezpośrednia rozmowa z gościem, dr. Armandem Budzianowskim, pasjonatem komunikacji radiowych, od ponad trzydziestu lat aktywnym krótkofalowcem i nasłuchowcem, członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK). Od wielu lat pracuje jako mentor do spraw szkolnych kontaktów ARISS Europa, czyli zaplanowanych łączności radiowych pomiędzy uczniami ze szkół, a astronautą przebywającym w czasie połączenia w przestrzeni kosmicznej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS). Doktor Budzianowski jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć może nauczać w szkole chemii, to zawodowo zajmuje się krystalografią. Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Aktywny promotor nauki i badań naukowych. W 2013 roku został oficjalnym ambasadorem programu miniSAT Fundacji Copernicus Project. Organizator i współorganizator ogólnopolskich konferencji m.in. dla nauczycieli popularyzujących naukę poprzez ARISS oraz sympozjum HAMedu.

Podczas spotkania zostaną poruszone następujące tematy:

  • jak przygotować się do projektu oraz gdzie i kiedy wnioskować o łączność
  • czym jest amatorska służba radiokomunikacyjna i jak nawiązać współpracę z krótkofalowcami z twojego środowiska lokalnego
  • jak odbierać obrazy i inne sygnały radiowe ze stacji kosmicznej
  • jakie korzyści mają uczniowie, uczennice i nauczyciele biorący udział w projekcie
  • czego Wam potrzeba, by wprowadzać tematykę kosmiczną na zajęcia przedmiotowe i pozalekcyjne

 

Termin: 11 października, o godzinie 18.00.

Źródło: ESERO Poland, fot. CNK

_

10 października 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7060163