Sztuka fotografii: Hermann Spychalski – pierwszy toruński fotoreporter

Sztuka fotografii: Hermann Spychalski – pierwszy toruński fotoreporter

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu udostępnił na YouTubie nagranie wykładu z cyklu “Sztuka Fotografii” poświęconego Hermannowi Spychalskiemu – pierwszemu toruńskiemu fotoreporterowi.

Przy okazji obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w wielu miejscach publikowane były zdjęcia pokazujące historyczny moment uroczystego wkroczenia polskich żołnierzy do miasta. Autorem większości tych fotografii był Hermann Spychalski, który jest bohaterem marcowego wykładu z cyklu Wybitne postacie historii fotografii. Multimedialny wykład w środę, 18 marca o godzinie 16.30 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu wygłosi Stanisław Jasiński. Wstęp wolny.

Urodzony pod koniec XIX wieku w zachodniej Wielkopolsce Hermann Spychalski wybrał w roku 1920 Toruń. Z miastem był związany przez cały okres międzywojenny i podczas niemieckiej okupacji – do roku 1944, gdy słuch o nim całkowicie zaginął. Prowadził zakład fotograficzny w centrum miasta, na rogu ulic Szerokiej i Strumykowej. W jego atelier powstawały portrety torunian (specjalizował się szczególnie w portretach dzieci), zdjęcia okolicznościowe czy pamiątkowe. Od 1925 roku Hermann Spychalski był starszym cechu fotografów. Równolegle przez blisko ćwierć wieku jako fotoreporter dokumentował życie ówczesnej stolicy Pomorza. W kadrach zatrzymywał wydarzenia podniosłe i wyjątkowe, ale również codzienność mieszkańców i odradzającą się państwowość II Rzeczpospolitej, co w pełni uzasadnia zawarte w tytule wykładu określenie pierwszy toruński fotoreporter.

Wykład Hermann Spychalski – pierwszy toruński fotoreporter wygłosił Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7058559