„Szopki krakowskie” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

„Szopki krakowskie” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Szopki krakowskie”, który odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00.

Na ekspozycji „Szopki krakowskie” prezentowanych będzie 41 szopek ze zbiorów toruńskiego muzeum i Muzeum Krakowa.

Szopki krakowskie, będące symbolem tego miasta, są znane na całym świecie. Pokazywano je na ekspozycjach m.in. w Chicago, Frankfurcie, Lwowie, Orleanie, Sewilli, Wiedniu, Paryżu. W 2018 roku szopkarstwo krakowskie, jako pierwsze polskie zjawisko, wpisano na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Szopki prezentowane na ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Toruniu pochodzą z lat 1975-2021.

Tradycja budowania szopek krakowskich sięga 1860 roku. Ich wyróżnikiem jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju forma, nawiązująca kształtem do architektury Krakowa. Wielokondygnacyjne budowle mają od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów wysokości. Ich charakterystyczną cechą jest mnogość detali architektonicznych i błyszczących ozdób, stanowiących bajkową wręcz scenerię dla miniaturowych figurek. Są wśród nich m. in. postacie historyczne i bohaterowie krakowskich legend. Na piętrze, centralnie, usytuowana jest Święta Rodzina i scena pokłonu Trzech Króli. Konstrukcje często zaopatrzone są w mechanizmy poruszające figurki oraz lampki oświetlające wnętrza budowli.

Od 1937 roku w Krakowie organizowane są konkursy szopek krakowskich. Od tej pory, z przerwą na lata niemieckiej okupacji, w każdy pierwszy czwartek grudnia szopkarze prezentują swoje dzieła na Rynku Głównym, pod pomnikiem Adama Mickiewicza. W 2022 roku przypada 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich. Co roku, Muzeum Krakowa kupuje do zbiorów nagrodzone i najbardziej interesujące prace. Część z nich będzie można zobaczyć na toruńskiej wystawie.

Kuratorka wystawy: Hanna M. Łopatyńska
Współpraca projektowa: Studio 11 / Anita Lubińska, Alex Lubiński
Współpraca artystyczna: Adriana Mańkiewicz, Adam Dorau
Projekty graficzne: Świat Reklamy / Kamila Soch

Wystawa ze zbiorów Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Czas trwania wystawy: 07.12.2022-12.02.2023

2 grudnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7059864