„Szminką po mapie” – gra miejska na podstawie książki Małgorzaty Grosman „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”

„Szminką po mapie” – gra miejska na podstawie książki Małgorzaty Grosman „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”

logotyp: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w BydgoszczyKujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza do udziału w grze miejskiej na podstawie książki Małgorzaty Grosman „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”.

Start: ulica Zamoyskiego 8, meta: KPCK, trasa dwugodzinna, zapraszamy w godz. 10.00 – 17.00
Termin: 7 sierpnia 2023 (poniedziałek) godz. 10:00

Można by uznać, że – my kobiety – przechodzimy przez życie lekkim krokiem, skoro niemal nie zostawiamy po sobie śladów. Tylko kilka zdjęć, coś z biżuterii, niezużyte kosmetyki… Żadnych dokonań, sukcesów, zwycięstw godnych zapamiętania i zapisania? Brak wierszy, nut, obrazów, nagród Nobla, medali olimpijskich? Niewiele powodów, by ktoś zechciał nas zachować w pamięci własną ulicą, skwerem, rondem, placem, mostem, tablicą, pomnikiem, muralem? A może jednak jest inaczej?

Pierwsze podpowiedzi znajdą Państwo w książce Małgorzaty Grosman pt. „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”. Opracowanie stało się zaczątkiem dyskusji dotyczącej poruszania się w obrębie pamięci i tożsamości kobiet. To temat istotny, który staje się dostrzegalny w Europie, a Bydgoszcz znalazła się w awangardzie. Otóż, na przeszło 1500 ulic, 26 rond, 27 skwerów w mieście tylko 31 ma kobiety za patronki. Opowiada o nich publikacja Małgorzaty Grosman – książka z wybiórczym planem aglomeracji. Wybiórczym, jak nasza pamięć o mieszkankach miasta nad Brdą. Książkę oraz wskazówki można nabyć m.in. w Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „ByLOT”, Bydgoskim Centrum Informacji, BookBook oraz w księgarniach Gratka i Toniebajka.

Gra miejska rozpocznie się przy ulicy Zamoyskiego 8 – kamienicy, w której mieszkała matka Poli Negri, a zakończy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, gdzie czekać będą na Państwa niespodzianki. Uchylając rąbka tajemnicy, pojawią się zagadki związane z pomnikiem Łuczniczki, boginiami Afrodytą, Eris, Herą i Ateną, których oblicza znajdziemy na „Jedynaku” przy ulicy Gdańskiej, z Placem Praw Kobiet, Trzema Gracjami i in. Przy organizacji wydarzenia współpracuje kilka instytucji i wielu pasjonatów. Naszym celem jest dobra zabawa. Ale pośrednio zyskają Państwo wiedzę i satysfakcję, że szminką można namalować cuda… A postura nie świadczy o sile. Właściwie nic nie jest takie oczywiste, jak się pozornie wydaje.

28 lipca 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7064994