Witaj, majowa jutrzenko!

Witaj, majowa jutrzenko!

Pierwszy dzień długiej majówki zdominują wydarzenia z okazji dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Już 1 maja Europejski Piknik Rodzinny na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy i koncert w kościele mariackim w Toruniu. Zapraszamy również na obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Z okazji dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej marszałek Piotr Całbecki zaprasza w środę (1 maja) do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu na koncert, w którym wystąpią Europejska Orkiestra Symfoniczna, Chór Kameralny Filharmonii Lwowskiej Gloria i Kujawsko-Pomorski Chór Festiwalowy pod dyrekcją Robertasa Servenikasa (Litwa) oraz soliści. W programie kompozycje Moniuszki i Beethovena.

Oficjalne otwarcie Europejskiego Pikniku Rodzinnego, na który zapraszają marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Michała Sztybel i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, nastąpi o 12. Plenerowa impreza na Wyspie Młyńskiej potrwa do 20. Program wydarzenia.

W Toruniu okolicznościowe imprezy w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostały zaplanowane w trzech miejscach. Na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość wojskowa, na Rynku Staromiejskim piknik patriotyczny i koncert orkiestry wojskowej, na placu przed Urzędem Marszałkowskim – warsztaty plastyczne dla dzieci. Mieszkańcy Bydgoszczy będą świętowali Dzień Flagi RP na Starym Rynku.

Głównym punktem uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja będzie msza w intencji ojczyzny odprawiona przez ordynariusza diecezji toruńskiej ks. biskupa Wiesława Śmigiela na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka zostanie również odprawiona w bydgoskiej katedrze.

Także marszałkowskie instytucje kultury przygotowały szereg wydarzeń na majówkę. Pałac Lubostroń w piątek (3 maja) zaprasza na koncert z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i na wystawę fotografii Tomasza Sobeckiego.

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie od 1 do 5 maja potrwa Archeologiczna wiosna. Wizyta w muzeum będzie okazją do poznania dawnej kuchni, obejrzenia walk wojów i pracy rzemieślników.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego 

Fot.  Mikołaj Kuras dla UMWKP, Święto Narodowe Trzeciego Maja

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

29 kwietnia 2024 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165140

Skip to content