Szkoła z Kikoła “Szkołą Dialogu”

Szkoła z Kikoła “Szkołą Dialogu”

SP Kikół

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana.

„Szkoła Dialogu” wspiera uczniów w odkrywaniu osobistych losów dawnych członków ich społeczności lokalnej. Dzięki temu powstała ogromna baza materiałów – przewodników po swoich miejscowościach. Przewodników po Polsce wielokulturowej, wielowyznaniowej, wieloetnicznej i tolerancyjnej, jakim zawsze był nasz kraj. Uczestnicy projektu przywracając pamięć o ludziach, którzy przez wiele pokoleń byli naszymi sąsiadami, borykali się z podobnymi problemami życia codziennego, przeżywali te same radości – stają się kustoszami pamięci o tych ludziach. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole kolejny rok kontynuują prace projektowe, które poszerzają ich wiedzę i bazę materiałową o naszej lokalnej historii.

Przez 21 lat efekty prac zespołów uczniowskich prezentowane były podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie, organizowanej przez fundację Forum Dialogu.

Tegoroczna 22. Gala z uwagi na panującą w kraju sytuację epidemiczną została przeniesiona do Internetu. Kolejny raz działania szkoły zostały dostrzeżone i docenione. Kikół znalazł się w gronie miejscowości, które zrealizowały i kontynuują społeczny projekt upamiętniający byłych mieszkańców pochodzenia żydowskiego, przybliżając jednocześnie zawiłe dzieje historii i relacji polsko–żydowskich w ujęciu lokalnym. Kolejny raz szkoła z Kikoła otrzymała tytuł: „Szkoła Dialogu 2019”, podziękowania oraz książki o tematyce historycznej.

Ireneusz Bednorz

Źródło: lipno.naszemiasto.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646090