Symfoniczne ukojenie/Requiem/

Symfoniczne ukojenie/Requiem/

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym, w okolicach Wszystkich Świętych oraz Święta Zmarłych, Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała koncert podczas którego zabrzmi m.in. arcydzieło muzyki sakralnej – Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tym roku usłyszymy także premierowo dzieło Rafała Gorzyckiego 4 Miejsca, w których leży Ukojenie na sopran, gitarę elektryczną i orkiestrę symfoniczną, będące hołdem dla Kazimierza Serockiego, kompozytora, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Sam autor tak pisze o swoim dziele:

„4 Miejsca, w których leży Ukojenie to utwór o dużym ładunku emocjonalnym i silnej ekspresji. To także osobista i intymna muzyka. Czas jej tworzenia zbiegł się z poszukiwaniami nowych gatunków i form w muzyce oraz potrzebą artystycznej konfrontacji z ludzkimi słabościami, lękami i deficytami, a także z Nadzieją jako przestrzenią, która może prowadzić do spokoju i harmonii – tytułowego Ukojenia. Rozważania na temat skrajnych stanów, tworzących jednak pełną prawdę o człowieku, doprowadziły mnie do tekstu, który doskonale to opisywał, ostatecznie naprowadzając na wybór obsady z wykorzystaniem głosu oraz założeń estetycznych utworu. Dla podkreślenia i zróżnicowania faz utworu: przeżytego i wytęsknionego Ukojenia oraz lęków przed jego utratą – stworzyłem formę naprzemiennych i skontrastowanych: lirycznych, aperiodycznych segmentów kameralnych (głównie z partiami głosu i gitary) ze zmasowanymi, orkiestrowymi i brutalnymi ogniwami o silnej rytmice. Ostatecznie koncepcji ruchu i stagnacji oraz przestrzeni i zamknięcia użyłem do skonstruowania dramaturgii konsekwentnie prącej do przodu, która w swoim finale nie przynosi jednak odpowiedzi, czy spełnienia – stawia natomiast kolejne pytanie, które rozpływa się w orkiestrowym niebycie… Requiem d-moll KV 626 W.A. Mozarta to dzieło, którego nie trzeba przedstawiać. W całej wielowiekowej historii muzyki trudno o dzieło, które tak fascynuje kolejne pokolenia melomanów i muzyków wzbudzając jednocześnie tyle sprzecznych emocji i kontrowersji. Owiane tajemnicą, dzieło z którym Mozart opuścił ten świat, do dziś pozostało jednym z największych arcydzieł nie tylko muzyki sakralnej”.

PROGRAM

30.10.2022, godz. 17:00
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Symfoniczne ukojenie/Requiem/Toruń, Kujawsko-Pomorskie

Wystąpią:
Hanna Okońska – sopran
Ewa Menaszek – mezzosopran
Adrian Domarecki – tenor
Tomasz Rudnicki – bas
Dorota Nowak – sopran
Kamil Pater – gitara elektryczna
Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (przygotowanie Tomasz Kotwica)
Chór Politechniki Bydgoskiej w Bydgoszczy (przygotowanie Agnieszka Sowa)
Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (przygotowanie Arkadiusz Kaczyński)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Adam Banaszak – dyrygent
Urszula Guźlecka – prowadzenie

W programie:
R. Gorzycki – 4 Miejsca, w których leży Ukojenie na orkiestrę, sopran i gitarę elektryczną (w hołdzie Kazimierzowi Serockiemu – prawykonanie)
W. A. Mozart – Requiem d-moll KV 626

Bilety w cenach 50/40 zł, do nabycia w kasie biletowej TOS oraz na stronie: www.biletytos.pl

ARTYŚCI, WYKONAWCY
Informacje na temat wszystkich artystów znaleźć można na stronie
https://tos.art.pl/wydarzenia/symfoniczne-ukojenie-requiem-torun-kujawsko-pomorskie
– klikając w odpowiednią osobę/zespół

27 października 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7281620

Skip to content