,,Święto Twierdzy Toruń”. 3-4 czerwca 2023 r.

,,Święto Twierdzy Toruń”. 3-4 czerwca 2023 r.

Muzeum Okręgowe w Toruniu

W weekend, 3 i 4 czerwca 2023 r. odbędą się obchody pierwszego w historii „Święta Twierdzy Toruń”. Wydarzenie to jest częścią odbywającego się w całej Europie Międzynarodowego Dnia Fortów – Tag der Forts. W niedzielę 4 czerwca 2023 r. Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza wszystkich na oficjalne otwarcie Święta Twierdzy Toruń oraz imprezy towarzyszące.

Tak się złożyło, ze gród nad Wisłą, znany z Kopernika, wspaniałych pierników i dostojnych gotyckich budowli, ma jeszcze jeden wspaniały atut – ogromy zespół pruskich fortyfikacji. I to właśnie im będzie poświęcone nadchodzące święto. Tego dnia otworzą się bramy wszelkiej maści fortecznych budowli, od małych schronów po wielkie forty.

Zaczynamy w sobotni wieczór tj. 3 czerwca 2023 r. w sali kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu, zapowiedzią nowego zeszytu Atlasu Twierdzy Toruń i telemostem z Kolonią, gdzie odbywają się centralne obchody „Tag der Forts”. Następnego dnia – 4 czerwca 2023 r. przeniesiemy się do Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie imprezy i fortecznej minikonferencji, oraz planujemy kuratorskie zwiedzanie wystawy i rajd rowerowy szlakiem toruńskich fortów.

W tym samym czasie, w dziesięciu innych obiektach na terenie całego miasta, wykwalifikowani przewodnicy będą czekać na chętnych chcących poznać tajemnice Twierdzy Toruń. Oprócz pełnego ciekawostek zwiedzania, będzie możliwość obejrzenia wojskowego sprzętu, kolekcji muzealnych i skorzystać z wielu innych atrakcji. Podsumowaniem fortecznego święta będzie ognisko z kiełbaskami rozpalone na dziedzińcu Fortu IV.

3 czerwca 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie