Staropolska na nowo. Sarmackie powroty

Korneli Szlegel - Polonez pod gołym niebem/Wikipedia

Staropolska na nowo. Sarmackie powroty

W środę, 19 października, Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na kolejny wykład z cyklu Staropolska na nowo. O powrocie tzw. sarmatyzmu opowiedzą wykładowcy z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów UMK: prof. dr hab. Krzysztof Obremski, znawca literatury staropolskiej (szczególnie nurtu religijnego), teorii retorycznej i panegiryzmu oraz dr hab. Paweł Bohuszewicz, prof. UMK, znawca literatury staropolskiej, teorii interpretacji, społecznych studiów nad nauką oraz badacz “długiego trwania sarmatyzmu”. Wyklad odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 16.30. Wstęp jest bezpłatny.

Obok mody na słowiańskość coraz liczniejsze są we współczesnej kulturze polskiej nawiązania do tak zwanego sarmatyzmu; tradycja szlachecka wciąż wydaje się żywa, również – co może wydać się zaskakujące – w czasach późnej nowoczesności. Drugi wykład popularnonaukowy z serii przybliżającej dziedzictwo polskiej literatury dawnej będzie dotyczył tych właśnie zagadnień.

Wykład odbędzie się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na zdjęciu: Korneli Szlegel – Polonez pod gołym niebem/Wikipedia

11 października 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,040,445