Spotkanie z Maciejem Siembiedą / Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Spotkanie z Maciejem Siembiedą / Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Kolejnym gościem festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze będzie Maciej Siembieda. Na spotkanie z pisarzem zapraszamy 15 września o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Maciej Siembieda – dziennikarz z trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim – specjalizuje się w śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie tzw. “polskiego Pulitzera”, czyli nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. Laureat ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż.

W 2017 r. zadebiutował jako pisarz. Jego pierwsza powieść – 444 – jest rezultatem wielu lat poszukiwań najczęściej kradzionego obrazu Jana Matejki. Rok później ukazało się Miejsce i imię – powieść poświęcona tajemnicy holenderskich szlifierzy diamentów więzionych podczas II wojny światowej w obozie pracy na Górze św. Anny. Trzecią powieścią był Gambit, a po nim Wotum i Kukły. Bohaterami jego najnowszej książki – Katharsis – są greccy emigranci z 1949 roku i polscy gangsterzy. Siembieda rozwiązuje w niej zagadkę kopalni uranu w Kletnie, w której Rosjanie wydobyli surowiec do produkcji ponad trzystu bomb atomowych. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to festiwal literacki, który – dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego – realizują: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury. W ramach festiwalu odbywają się spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami “kryminalnymi”, warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami (technik kryminalistyki, lekarz sądowy, prokurator). Festiwal zwieńczy gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.

Terminy pozostałych spotkań w ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:
– 20 października: Marta Matyszczak – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
– 26 listopada: Wojciech Chmielarz – Teatr Muzyczny, Żeglarska 8

13 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,958,163