Spotkanie z cyklu „Romantyczny pozytywizm”. Przybliżamy postać Zygmunta Alfonsa Działowskiego

portretZygmunta Alfonsa Działowskiego (1843-1878)

Spotkanie z cyklu „Romantyczny pozytywizm”. Przybliżamy postać Zygmunta Alfonsa Działowskiego

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Romantyczny pozytywizm” przybliżymy postać Zygmunta Alfonsa Działowskiego (1843-1878).

Powstaniec styczniowy i więzień Hausvogtei oskarżony przez władze pruskie o zdradę stanu i sądzony w Berlinie. Kolekcjoner broni i dzieł sztuki, posiadający dwie biblioteki z tysiącami woluminów. Pasjonat archeologii, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu i uczestnik III Słowiańskiego Kongresu Archeologicznego w Kijowie. Nieprzeciętnie ambitny i konsekwentny, doprowadził do powstania Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Wizjoner, dzięki któremu pierwsze lata działalności TNT obfitowały w sukcesy i ważne osiągnięcia. Człowiek, który zmarł młodo, wręcz u szczytu swych możliwości, a jednak zdążył osiągnąć więcej niż wielu jemu współczesnych, którym dane było długie życie.

To tylko ogólna charakterystyka naszego bohatera. Więcej na temat życia i działalności tego bezkompromisowego oraz oddanego Polsce i nauce ziemianina na sobotnim spotkaniu 23 października (sobota), na które zapraszamy do Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16) o godzinie 12.00. Wstęp bezpłatny!

A już w najbliższą środę, 20 października o godzinie 16.00 serdecznie zapraszamy na kolejne oprowadzanie po wystawie planszowej „Pomorze- jestem stąd” prezentowanej na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Przypominamy, że wśród uczestników rozlosujemy egzemplarz katalogu „Kolekcja archeologiczna Muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny, a wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

20 października 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie