Spotkanie autorskie w MOB: „Wędrowny zakład fotograficzny”

Klisza fotograficzna

Spotkanie autorskie w MOB: „Wędrowny zakład fotograficzny”

Już w czwartek 24 października 2019 r. o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego odbędzie się spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny zakład fotograficzny”.

Podczas spotkania będzie mowa o podróżach Agnieszki Pajączkowskiej. Porozmawiamy na temat jej wyjazdów do wsi leżących wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski  oraz fotografii, które robi ich mieszkańcom. We wspomnianym wędrownym zakładzie fotografka tworzy zdjęcia portretowe, a modele mogą otrzymać je na miejscu w postaci papierowej odbitki. Fotografie te – powstające w pojedynczych egzemplarzach, stają się własnością sfotografowanych osób i nie są prezentowane publicznie w ramach działania Zakładu. Autorka nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia, wykonuje fotografie w zamian za opowieści, wodę, udostępnienie podłączenia do prądu, czy też przetwory, i próbuje udowodnić, że fotografia staje się narzędziem do stworzenia możliwości spotkania i wsłuchania się w czyjąś historię.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 24.10.2019 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11 na wystawie „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888 – 1945“. Obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł.

Autorka sama o sobie pisze tak :
„Jestem kulturoznawczynią o specjalizacji wizualnej, animatorką kultury, twórczynią i koordynatorką projektów animacyjnych, społecznych i twórczych, badaczką historii codziennych praktyk fotograficznych. W podejmowanych działaniach łączę zainteresowania naukowe i refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury.
Jako członkini Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” od 2008 roku tworzę i koordynuję projekty wspierające lokalnych liderów i instytucje kultury, polegające na realizacji dokumentalnych projektów fotograficznych, badające i upowszechniające m.in. koncepcję edukacji wizualnej oraz fotografii w życiu codziennym, dotyczące lokalnej historii i tożsamości. Od 2010 roku jestem członkinią sieci Latających Animatorów Kultury.
Jako animatorka, twórczyni i badaczka współpracowałam m.in. z Domem Spotkań z Historią, Fundacją Archeologii Fotografii, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Fundacją im. Zofii Rydet, Kolektywem Sputnik Photos, Fundacją Sztuk Wizualnych, Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Należę do zarządu Stowarzyszenia Katedra Kultury, z którym realizuję projekty etnoanimacyjne, badawcze, wizualne i edukacyjne.
Jestem doktorantką w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW. Przygotowuję rozprawę doktorką pod roboczym tytułem “Nieprzezroczyste. Historie fotografii codziennej w Polsce”. Jestem członkinią redakcji czasopisma “mała kultura współczesna”
(wyd. NCK). Teksty naukowe publikowałam m.in. w “Kontekstach”, “Zagładzie Żydów”, “Kulturze i Historii”.” (Źródło: http://wedrownyzakladfotograficzny.pl/)

Fot. Pixabay

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,139,063