Rozwijanie pasji czytelniczej

Nastolatki z pucharem i dyplomem na tle banera biblioteki.

Rozwijanie pasji czytelniczej

PBW Bydgoszcz - logo

Czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, trwałego stabilnego powstrzymania trendu spadkowego czytelnictwa. Tak zaczyna się raport Biblioteki Narodowej z badań czytelnictwa książek w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku.  Ten stan nie zadowala nauczycieli bibliotekarzy z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Świadczą o tym kolejne działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

W bibliotece odbyło się podsumowanie konkursów zorganizowanych w związku z realizacją „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie laureaci i wyróżnieni w 3 konkursach:

  • plastycznym  – “Moja książka moimi oczami”: ilustracja do ulubionej książki,
  • internetowym  – “Życie, choćby i długie, zawsze będzie krótkie – Wisława Szymborska w życiu i poezji”,
  • booktalkingowym  – “Wybrała(e)m, przeczytała(e)m, polecam, czyli gawęda o jednej książce”.

 

Dzieciom i młodzieży towarzyszyli nauczyciele, opiekunowie i członkowie rodzin. Głównym punktem uroczystości było wręczenie nagród i dyplomów. Uczniowie otrzymali książki i upominki związane z województwem kujawsko-pomorskim. Nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie na booktalking był również puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie z Joanną Kotwicką – metodyczką w zakresie edukacji cudzoziemców i reemigrantów z Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Pani Joanna działa w fundacji Asante i jako wolontariuszka wspiera nauczycieli i dzieci w szkole w Ndumuru na sawannie w Kenii. Jej interesująca prezentacja i opowieść była odpowiedzią na pytanie „Jak wyglądają szkoły w krainie słonia?”.

W spotkaniu w bibliotece uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele, których łączy entuzjazm do książek, stawiający sobie wspólny cel – rozwój kompetencji czytelniczych.

Laureaci trzech konkursów czytelniczych.

Fotorelacja

_

16 marca 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,139,064