Ratusz Staromiejski jeszcze bardziej dostępny

Ratusz Staromiejski jeszcze bardziej dostępny

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu wciąż się rozwija, by stać się bardziej dostępnym dla swoich gości. W ostatnim czasie Ratusz Staromiejski wyposażony został w specjalne narzędzia pozwalające osobom o zróżnicowanych potrzebach nawiązać pełniejszy kontakt z historią i sztuką, co było możliwe dzięki dofinansowaniu z grantu ,,Przystosowanie ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim dla osób niedosłyszących, niesłyszących, niedowidzących i niewidzących” realizowanego w ramach projektu pt. ,,Turystyka dostępna 1.0″, współfinansowanego ze środków PFRON, w ramach pilotażowego programu ,,Dostępność ponad barierami”.

Toruńskie Muzeum Okręgowe, dążąc do stworzenia przestrzeni przyjaznej dla osób ze szczególnymi potrzebami, zadbało o zlikwidowanie barier komunikacyjno-informacyjnych. W Ratuszu Staromiejskim zainstalowane zostały cztery tablice tyflograficzne, prezentujące w formie grafiki wypukłej plany przestrzenne budynku. Łączą one czarny druk, pismo Braille’a, elementy wypukłe oraz systemy multisensoryczne, oparte o wysyłanie tekstów oraz piktogramów na telefony komórkowe.

Owe systemy działają w oparciu beacony, czyli niewielkiego rozmiaru nadajniki, które poprzez łączenie się z darmową aplikacją w telefonie, wysyłają informacje w formie cyfrowej. To rozwiązanie technologiczne będące kolejnym kanałem komunikacyjnym, zwiększające samodzielność osób ze szczególnymi potrzebami, może być również przydatne dla pozostałych grup odbiorców odwiedzających muzeum.

Tablice tyflograficzne z nadajnikami beacon, rozmieszczone na wszystkich kondygnacjach Ratusza Staromiejskiego, na których znajdują się ekspozycje, spowodują, że użytkownik korzystający z własnego telefonu nie tylko dowie się, jak poruszać się w danej przestrzeni, ale otrzyma również informację o przeznaczeniu konkretnego miejsca i na temat muzealnych sal oraz eksponowanych dzieł sztuki.

Dodatkowo przy wejściu głównym do Ratusza Staromiejskiego, jak i w kasie głównej na dziedzińcu, zostały ustawione pętle indukcyjne, które służą do wspomagania słuchu dla osób posiadających aparaty słuchowe. Tego typu systemy wykorzystywane są najczęściej w obiektach o wysokim poziomie hałasu oraz miejscach, w których panuje pogłos.

Dzięki wprowadzonym udogodnieniom Ratusz Staromiejski, perła europejskiej architektury, stał się jeszcze bardziej dostępny, dlatego serdecznie zapraszamy do odkrywania go na nowo.

 

Dofinansowano z grantu ,,Przystosowanie ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim dla osób niedosłyszących, niesłyszących, niedowidzących i niewidzących” realizowanego w ramach projektu pt. ,,Turystyka dostępna 1.0″, współfinansowanego ze środków PFRON, w ramach pilotażowego programu ,,Dostępność ponad barierami”.

25 października 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7063529