Ratownictwo medyczne – nowy kierunek studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

Ratownicy medyczni zajmują się poszkodowanymi. Obok stoi ambulans.

Ratownictwo medyczne – nowy kierunek studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

Szkoła Główna Służby Pożarniczej - logo. Wpisany w złoty wieniec niebieski półkrzyż i czerwone płomienie.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) rozpocznie kształcenie na kierunku ratownictwo medyczne z początkiem roku akademickiego, czyli od 1 października 2023 r. Szacuje się, że studia rozpocznie 60 studentów (30 studentów studiów stacjonarnych i 30 studentów studiów niestacjonarnych).

O przyjęciu kandydatów będą decydowały wyniki matury z matematyki, biologii, fizyki i chemii. Pod uwagę będzie brana także znajomość języka obcego, którego rozwój w zakresie specjalistycznym będzie możliwy w toku studiów. Ważny element to również zdolności psychofizyczne kandydata. Szczegółowe warunki przyjęcia na studia zostaną określone przez Senat Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Program studiów na kierunku ratownictwo medyczne w SGSP został stworzony na podstawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu ratownika medycznego, określonego rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki.

W trakcie trwania studiów przewidziane są praktyki zawodowe. Będą one realizowane we współpracy SGSP z Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA. Jednostka wesprze uczelnię zarówno w zakresie realizowania praktyk, jak i wykwalifikowanej kadry.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie jest publiczną uczelnią służb państwowych, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jest jednocześnie jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej. Do zadań uczelni w tym zakresie należy m.in.: udział w akcjach ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń. SGSP jest uczelnią o uznanej renomie w obszarze badań i kształcenia najlepszych specjalistów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności, w tym oficerów pożarnictwa.

SGSP kształci studentów na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności. Prowadzi studia wyższe pierwszego i drugiego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, strażaków w służbie stałej, funkcjonariuszy innych służb i straży oraz osób cywilnych na kierunku inżynieria bezpieczeństwa, a także na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

10 lutego 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7063696