Projekt „Niezapomniani” – Dzień pamięci Holokaustu

08 Kwi Projekt „Niezapomniani” – Dzień pamięci Holokaustu

Członkowie Klubu Szkoły Dialogu w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku przystąpili do projektu „Niezapomniani” organizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja. Zadanie jest związane z Jom HaSzoa – Izraelskim Dniem Pamięci Holokaustu obchodzonym 8 kwietnia. Polegało na stworzeniu filmu upamiętniającego lokalną społeczność żydowską.
W realizacji zadania członków Klubu Szkoły Dialogu wspierał Robert Feter.

Koordynator: : Anita Kaniewska – Kwiatkowska

***

O projekcie „Niezapomniani”

Celem akcji jest oddanie hołdu Żydom pochodzącym z polskich miast, miasteczek i wsi. W czasie Zagłady zamordowanych zostało około 90 procent żydowskich mieszkańców Polski.

“To prawie 3 miliony naszych sąsiadów, kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy od setek lat tworzyli lokalny krajobraz i wnosili swój wkład w rozwój regionalnych społeczności” – informują organizatorzy projektu.

Jom HaSzoa to dzień upamiętniający ofiary Holokaustu. Ma charakter święta państwowego w Izraelu, które zostało ustanowione przez Kneset w roku 1959. W tym dniu od zachodu słońca trwają państwowe uroczystości, w mediach znikają rozrywkowe programy i wesołe piosenki. Punktualnie o godzinie 10:00 na dwie minuty w całym kraju rozlegają się syreny, na dźwięk których zamiera wszelki codzienny ruch – samochody, autobusy, pociągi na moment się zatrzymują, przechodnie stoją w miejscu oddając się chwili zadumy i modlitwy.

Projekt „Niezapomniani” jest częścią obchodów Dnia Pamięci o Holokauście.

 

Film przygotowany w ramach projektu „Niezapomniani”

 

Źródło: zss.q4.pl, jewish.pl, facebook.com/zydowskiemuzeumgalicja

Fot. zss.q4.pl, jewish.pl

8 kwietnia 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,279,641