Premiera filmu dokumentalnego “Szept gwiazd”

Premiera filmu dokumentalnego “Szept gwiazd”

„SZEPT GWIAZD” to projekt filmowy będący syntezą teledysku i filmu dokumentalnego. Pokazuje historię i twórczość grudziądzko-toruńskiej formacji VOICES OF THE COSMOS. Reżyserem „SZEPTU GWIAZD” jest Mateusz Matyasik – filmowiec, fotograf, artysta audiowizualny i kulturoznawca. Film powstał w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Grudziądza dla Wojciecha Zięby.

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (HATI, X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (ELETRIC URANUS) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego (kierownika grudziądzkiego planetarium, radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK). Projekt w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały pozaziemskie: dźwięki odbierane przez radioteleskopy i sonifikacje oraz archiwalne nagrania z misji kosmicznych, które łączą ze ścieżkami instrumentalnymi – zarówno cyfrowych, jak i analogowych instrumentów elektronicznych, a także rozmaitych obiektów akustycznych.

Od 2009 roku VOICES OF THE COSMOS popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

Voices Of The Cosmos

INTERSTELLAR SPACE, by VOICES OF THE COSMOS

XXIX Festiwal Ars Cameralis – Koncert VOICES OF THE COSMOS

Program spotkania:

  • 18:40 – fragment koncertu VOICES OF THE COSMOS podczas XXIX Festiwalu ARS CAMERALIS 2020, Katowice, 14 listopada 2020 r.
    • 19:00 – krótkie wprowadzenie do filmu: Wojciech Zięba (producent – w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Grudziądza) oraz Mateusz Matyasik (reżysera),
    • 19:05 – projekcja filmu „SZEPT GWIAZD”,
    • 19:30 – rozmowa z udziałem reżysera i bohaterów filmu (prowadzenie: Łukasz Wudarski, dyrektor WOAK).

 

Gdzie: Toruń ul. Szpitalna 8

Kiedy: 14 października 2022 r.

Wstęp wolny!

7 października 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,040,242