Postać Mikołaja Kopernika w literaturze dla młodych odbiorców – wykład online

Postać Mikołaja Kopernika w literaturze dla młodych odbiorców – wykład online

W poniedziałek, 4 września Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na wykład online Postać Mikołaja Kopernika w literaturze dla młodych odbiorców (wybrane utwory). O tym jak literatura dla dzieci i młodzieży ukazuje słynnego astronoma opowie dr Marcin Lutomierski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykład rozpocznie się o godz. 11.59. Będzie dostępny na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej oraz na kanale YouTube Biblioteki

Rok Mikołaja Kopernika stanowi doskonałą okazję do sięgnięcia nie tylko po współczesną, lecz także nieco starszą i zapomnianą twórczość kierowaną do młodych czytelników, która przybliża postać słynnego astronoma. Literatura dla dzieci i młodzieży wbrew pozorom różnorodnie ukazuje życie i działalność Kopernika. Dzieje się tak dlatego, że utwory te nie tylko podają fakty z biografii astronoma, lecz także wzbogacają je mniej lub bardziej prawdopodobną fikcją, która rozbudza wyobraźnię i inspiruje czytelnika do samodzielnych poszukiwań. Jakim dzieckiem był Mikołaj Kopernik? Co robił w czasie studiów? Czy był zakochany? Odpowiedzi na te i inne pytania w imieniu pisarek i pisarzy dla dzieci i młodzieży udzieli dr Marcin Lutomierski.

Marcin Lutomierski – dr filologii polskiej; badacz i popularyzator literatury; specjalista ds. promocji Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; wykładowca na Wydziale Humanistycznym UMK; członek kilku towarzystw naukowych I Polskiej Sekcji IBBY; autor licznych publikacji z zakresu literatury emigracyjnej XIX–XX wieku, literatury dla dzieci i młodzieży, edytorstwa naukowego i literackiego.

Fot. Pixabay

1 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7059997