Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza? Dokonania Mikołaja Kopernika i jego dziedzictwo – debata

Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza? Dokonania Mikołaja Kopernika i jego dziedzictwo – debata

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia, w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wezmą udział trzej znakomici naukowcy: astronom – prof. Andrzej Strobel, historyk – prof. Janusz Małłek oraz ekonomista – prof. Damian Walczak. Debatę poprowadzi fizyk – Czesław Stawikowski – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

19 lutego 2023 r. obchodzimy okrągły jubileusz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Autor “De revolutionibus orbium coelestium” był człowiekiem renesansu – oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja, medycyna, a także filologia. 26 stycznia spojrzymy na niego tak jak na to zasługuje – wnikliwie i z wielu punktów widzenia. Zadbają o to nasi Paneliści:

Dr hab. Andrzej Strobel (emerytowany prof. UMK), astronom – od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem.

Dr hab. Janusz Małłek (emerytowany prof. UMK), historyk – specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 – 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU.

Dr hab. Damian Walczak, prof. UMK – specjalista z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń – jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; prezes Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Link do wydarzenia na Facebooku TUTAJ

10 stycznia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,055,335