Początek lata w astrobazach

Początek lata w astrobazach

Początek lata w astrobazach

Obserwacje gwiazdozbiorów nocnego nieba to propozycja oferowana w maju i czerwcu przez Astrobazy Kopernik. Zajęcia odbywają się m.in. w obserwatoriach w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), Brodnicy i Unisławiu (powiat chełmiński).

Astrobazy to nowoczesne, ogólnodostępne obserwatoria astronomiczne zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które powstały dzięki realizacji projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

– Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni mieszkańcy. Koordynatorzy prowadzący zajęcia to wykwalifikowana kadra, osoby pełne zaangażowania i pasji. Gorąco zachęcam do odwiedzania astrobaz – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowski program budowy astrobaz zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów (lista).

Każdy z nich posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych (strona projektu). Aby wesprzeć koordynatorów projektu w realizacji zadań samorząd wojewódzki wyszedł z inicjatywą i umożliwił odbycie kursów poszerzających wiedzę z astronomii, zajęć poświęconych praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatnych studiów podyplomowych (więcej).

Propozycje astrobaz na maj i czerwiec:

  • Astrobaza w Krusziwcy – zajęcia w ramach koła astronomiczno-przyrodniczego dla klas V-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy, obserwacje nieba Globe at Night, astrofotografia.
  • Astrobaza w Jabłonowie Pomorskim – stałe dyżury dla wszystkich chętnych w każdą środę w godzinach 20-22, pokaz sprzętu i fotografii, obserwacje Słońca w dzień otwarty Funduszy Europejskich (12 maja).
  • Astrobaza w Brodnicy – obserwacje w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20.
  • Astrobaza w Unisławiu – stałe dyżury w środy od godziny 18.

Więcej informacji na temat oferty astrobaz na maj i czerwiec oraz adresy i dane kontaktowe tutaj.

Pozostałe obserwatoria zapraszają po wcześniejszym zgłoszeniu.

Czytaj także:
Wojewódzki Konkurs Astronomiczny – zapraszamy do udziału

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Astrobaza w Kruszwicy, fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,263,823