Pismo na miarę twojej elegancji

Pismo na miarę twojej elegancji

Na warsztatach kaligraficznych w bydgoskim Muzeum Okręgowym można zdobyć unikalne umiejętności, przydatne w życiu codziennym. Świąteczna kartka dla bliskich spod naszej ręki, na pewno wzruszy ich bardziej niż seryjny produkt. W tym celu proponujemy naukę francuskiego pisma rondowego. Nie są to warsztaty dla szczególnie utalentowanych, gdyż jeszcze nie tak dawno uczyli się go wszyscy.   

José Frèches, autor wybitnych powieści historycznych w „Imperium Łez I: Wojna opiumowa”, tak opisuje sztukę ręcznego pisma. „Kaligrafia była sztuką, w którą angażowało się całe ciało; czynnością, w trakcie której pędzelek i ramię musiały tworzyć niepodzielną całość; tańcem, w którym nierozwiązalnym węzłem połączone były ze sobą wszystkie elementy: atrament, papier, pędzelek, ręka, nadgarstek, ramię, tors, głowa, umysł, dusza, próżnia i… pełnia! To niemal jak sztuka wojenna – wymaga ogromnej samokontroli i jest zarezerwowana dla ludzi wykształconych, rycerzy pędzla”.

Francuskie pismo rondowe swoją nazwę zawdzięcza harmonijnym, okrągłym formom. Urzędnicy
i skrybowie używali tego pisma jeszcze do początku XX wieku i było podstawą we francuskich szkołach. W przedwojennej Polsce w szkołach nauczany był tzw. niemiecki wariant pisma rondowego – prostszy i mniej szykowny. Rzadko tworzy się nim całe bloki tekstów. Jest raczej używane do wyróżniania w pojedynczych zdań, zwrotów czy wyrazów, tytułów, nagłówków, wyszczególnień. Jego wyjątkowa harmonia znaków rozwija w nas wrażliwość estetyczną. Dodajmy, że dla współczesnego odbiorcy jest czytelne, a okrągły dukt tego kroju jest łatwy do nakreślenia nawet przez początkujących kaligrafów.

Bydgoskie Muzeum Okręgowe zaprasza na warsztaty z cyklu „Kaligrafia w Muzeum – kaligrafia łacińska. Francuskie pismo rondowe – wykorzystanie kaligrafii w tworzeniu kartek wielkanocnych”.  Poprowadzi je Aleksandra Ćwikowska, założycielka Nice Letter Studio w Warszawie.

Sobota, 2 kwietnia 2022 r., godz. 13.00 -16.00

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.

Wstęp: 35 zł (od osoby)

Bilety można zakupić:

– w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków)

– przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497

W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – pismo rondowe – imiona i nazwiska uczestników – adres e-mail – numery telefonu”, oraz przesłać potwierdzenie przelewu na adres: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl

Fot. PISMO: pexels

30 marca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7060331