Pik Dybowskiego – Spotkanie podróżnicze

Pik Dybowskiego – Spotkanie podróżnicze

Książnica Kopernikańska w Toruniu (ul. Słowackiego 8) zaprasza we wtorek, 22 października na spotkanie z duetem podróżniczym Kapitan i Admirał (Szymon Przebinda & Eryk Krysowski).

Nasi goście opowiedzą o swojej ostatniej zimowej ekspedycji, której celem było zdobycie i nadanie nazwy administracyjnej najwyższemu szczytowi gór Momskich w północno-wschodniej Jakucji. Jeśli nazwa – “Pik Dybowskiego” (na cześć Benedykta Dybowskiego, wybitnego polskiego badacza Syberii) – zostanie zaakceptowana przez centralę Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, będzie to pierwszy przypadek nadania nazwy obiektowi geograficznemu przez obcokrajowców na terytorium Federacji Rosyjskiej. Projekt ten wspierają: irkucki i jakucki odział Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytut Badań nad Skorupą Ziemską w Irkucku oraz Rosyjska Akademia Nauk w Sankt Petersburgu.

Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej poznamy również książkę Siergieja Obruczewa o ekspedycji w Góry Czerskiego „W nieznanych górach Jakucji”. Wyprawą kierował autor dzieła – rosyjski  geolog, geograf i podróżnik posiadający polskie korzenie. Jego relacja z tej podróży ukazywała się w latach 20. ubiegłego wieku w ówczesnych gazetach, a pierwsze wydanie książkowe dopiero w roku 2019. Próżno szukać tej książki w Polsce. Podróżnicy, którzy podczas tegorocznej ekspedycji pokonali część trasy Obruczewa, zamierzają ją przetłumaczyć na język polski.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,850,983