Pierwsza w Polsce poradnia dla rodziców oparta na mentalizacji!

Pierwsza w Polsce poradnia dla rodziców oparta na mentalizacji!

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę logo3 października odbyło się otwarcie Poradni dla Rodziców Latarnia Morska prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. To jedyne miejsce w Polsce pracujące w oparciu o metodę mentalizacji z rodzinami z grup ryzyka krzywdzenia dzieci. Poradnia przy ulicy Walecznych 59 w Warszawie świadczy bezpłatną pomoc terapeutyczną rodzicom dzieci do 6. roku życia.

Poradnia dla Rodziców Latarnia Morska bazuje na wiedzy i doświadczeniu Centrum Dziecka i Rodziny, które Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadziła pod tym samym adresem. Placówka pracuje z rodzinami, w których najmłodsze dziecko nie przekroczyło 6. r.ż.

Poradnia prowadzi grupy terapeutyczne „Rodzic jak latarnia morska”, grupy wsparcia dla ojców i dla mam, konsultacje terapeutyczne i psychiatryczne oraz wsparcie psychoedukacyjne. Specjaliści pracują w oparciu o metodę mentalizacji bazującą na Lighthouse MBT Parenting Programme. Jest to program stworzony przez Gerry’ego Byrne’a, terapeutę z ponad 30-letnim doświadczeniem, i stosowany m.in. w Wlk. Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Australii1.

W uroczystym otwarciu Poradni wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki warszawskich instytucji zajmujących się wspieraniem rodziny oraz organizacji międzynarodowych. Obecny był także Gerry Byrne.

Pracując z rodzinami jako terapeuta zdałem sobie sprawę, że wszyscy rodzice do pewnego stopnia zmagają się ze zrozumieniem tego, jak dziecko postrzega świat, ze zrozumieniem jego myśli i uczuć. Potem sam zostałem ojcem i zobaczyłam, że ja też zmagam się z tym problemem. Moją myślą stała się więc próba uchwycenia tego, co przeszkadza nam rodzicom w zrozumieniu naszych dzieci i zaspokajaniu ich potrzeb. A także znalezienie sposobu na pomoc i wsparcie rodziców w tym zakresie. Wszystko, co znalazłem, aby rozwiązać te tajemnice, i wszystko, co okazało się pomocne we wspieraniu rodziców, umieściłem w programie Latarnia Morska – powiedział Gerry Byrne.

Na czym polega metoda mentalizacji?

Punktem wyjścia w mentalizacji jest przyznanie, że nie wiemy, co kieruje zachowaniem drugiej osoby, np. naszego dziecka. Możemy zgadywać, zakładać, że dziecko ma złe intencje lub że działa dokładnie według tych samych schematów co my. Możemy też – i tego właśnie uczymy rodziców – zaciekawiać się nim, zadawać mu pytania. Kierować na nie swoją uważność i od niego samego dowiadywać się, co myśli i czuje. Nasze zainteresowanie dzieckiem daje mu poczucie bycia ważnym, kochanym i przyjętym. Jednocześnie jest to umiejętność, którą wielu rodziców musi wypracować na terapii z uwagi na swoje trudne doświadczenia z dzieciństwa – mówi Marta Skierkowska, członkini zarządu FDDS.

Bardzo ważnym elementem terapii w programie „Rodzic jak latarnia morska” jest stworzenie jego uczestnikom i uczestniczkom okazji do przyjrzenia się swoim własnym emocjom, zwłaszcza tym trudnym. Dla niektórych z nich to pierwsze tego typu doświadczenie w życiu – próba przyjęcia siebie i swojej historii.

Rodzic, który znajdzie przestrzeń do wyrażenia wszystkich swoich stanów i emocji, ma szansę poczuć się bezpieczny i przyjęty. To doświadczenie może ułatwić dostrzeganie dziecka i jego potrzeb, emocji oraz trudności w adekwatny sposób – mówi Joanna Kulpińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorka Poradni.

Dla kogo jest Latarnia Morska?

Poradnia dla Rodziców Latarnia Morska zaprasza rodziców dzieci do 6. roku życia, którzy są gotowi przyjrzeć się swojej relacji z dzieckiem i nad nią pracować, a dzięki temu lepiej dostrzegać jego potrzeby i odpowiednio na nie reagować, pomagać dziecku w regulowaniu jego stanów emocjonalnych, budować jego poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Specjaliści zapraszają rodziców, którzy w dzieciństwie doświadczyli krzywdzenia lub zaniedbania i szukają własnej, konstruktywnej drogi w budowaniu ich relacji z dzieckiem. Zgłoszenia do Poradni przyjmowane są pod numerem telefonu: 22 616 16 69 od poniedziałku do piątku.

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 31 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców, by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

Fot. główna: Gerry Byrne podczas otwarcia Poradni dla Rodziców LM

3 października 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7062385