Okno na Świat: Polowanie na ‘czarne’ Słońce – Indonezja

Polowanie na czarne słońce - wykład w Księgarni Kafka i Spółka

Okno na Świat: Polowanie na ‘czarne’ Słońce – Indonezja

Księgarnia Kafka i Spółka

30 stycznia o godz. 19.00 w księgarni Kafka i Spółka odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Okno na Świat, zatytułowane “Polowanie na ‘czarne’ Słońce – Indonezja”. Współorganizatorem spotkania jest Fundacja VERDA, organizacja pozarządowa, prowadząca działalność edukacyjną i kulturalną, zachęcająca m.in. do poznawania innych kultur.

O wyprawie do Indonezji – w pas całkowitego zaćmienia Słońca – opowie Sebastian Soberski, który zachęca do udziału w prelekcji w następujący sposób:

“Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym zorganizowało wyprawę w 2016 roku w celu obserwacji korony słonecznej oraz innych zjawisk towarzyszących całkowitemu zaćmieniu Słońca. Uczestnicy wyprawy w Singapurze zaokrętowali się na pokład MS Volendam. Celem rejsu było zaćmienie. Podczas 17-dniowej wyprawy odwiedzono 5 wysp indonezyjskich. Zaćmienie obserwowano z pokładu statku w cieśninie Makasarskiej. Relacja z wyprawy będzie opowieścią o kulturze indonezyjskiej w kontekście zjawiska astronomicznego.”

Sebastian Soberski – kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii UMK w Toruniu. Zajmował się badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce; popularyzator astronomii; od 1995 roku współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci prowadząc między innymi wykłady, warsztaty i pokazy nieba dla młodzieży objętej programem Funduszu. Współautor cyklicznego programu telewizyjnego “Obserwatorium” oraz serii programów internetowych “Niebo na dłoni” oraz “Urania TV”. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca do: Mongolia (1997), Węgry (1999), Zambia (2001), Chiny (2009), Indonezja (2016) oraz USA (2017). Współautor projektu Voices Of The Cosmos.

Fot. Sebastian Soberski

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7059574