Oferta edukacyjna Muzeum Etnograficznego na październik

Oferta edukacyjna Muzeum Etnograficznego na październik

W październiku Muzeum Etnograficzne w Toruniu proponuje oprócz wystaw stałych i czasowych wiele ciekawych imprez i warsztatów edukacyjnych. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują:

IMPREZY I WARSZTATY

  • Etnoigraszki: W potoku się woda toczy 8.10, niedziela, godz. 12.00

Kolejna z cyklu imprez umuzykalniających dla rodzin z dziećmi. Z kim tańcowała ryba? Dokąd idzie rak nieborak? Czy dzieci i ryby naprawdę nie mają głosu? W niedzielne południe dzięki wizycie na wystawie Dla żeglowania bezpiecznego… przeniesiemy się do wód. Będziemy podsłuchiwać, jakie dźwięki wydają mieszkańcy rzek, mórz, jezior i szuwarów oraz jakie są ich zwyczaje. Wspólnie pomuzykujemy i pobawimy się w dawne zabawy dzieci wiejskich. Prowadzenie: Marta Domachowska. Uwaga! Warto zabrać odzież na zmianę lub fartuszki ochronne. Patronem cyklu Etnoigraszki jest serwis Miasto z Dzieckiem.

Bilet: 10 zł – os. dorosła, 5 zł – dziecko, 25 zł – rodzina (2+2). Bilety do nabycia w Kasie Muzeum w przedsprzedaży od 30 września oraz przed imprezą. Liczba miejsc ograniczona!

  • Robótki pod chmurką: Wykopki 14.10., sobota, godz. 16.00

Impreza dla rodzin. W programie opowieść Grażyny Szelągowskiej o historii i zastosowaniach ziemniaka, wykopki na muzealnym poletku przy użyciu tradycyjnych narzędzi oraz kartoflane zabawy twórcze dla dużych i małych. Warto zadbać o ubiór stosowny do pracy w plenerze (kalosze, kurtki). Park Etnograficzny, sala widowiskowa. Bilety: normalny – 9 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny (2+2) – 20 zł. Bilety do nabycia w Kasie Muzeum w przedsprzedaży od 7 października oraz przed imprezą.

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Dla przedszkoli

  •  Tradycja w małym paluszku

Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). W programie elementy kultury ludowej w działaniach twórczych, a także tradycyjne piosenki i zabawy dzieci wiejskich. Podczas zajęć w październiku dzieci poznają świat lnu, obejrzą ubrania z babcinej skrzyni i spróbują prac przy przetwarzaniu rośliny w tkaniny za pomocą tradycyjnych narzędzi. Bilety: 9 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie przez podopiecznych regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego. Informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.

 

Dla szkół

  •  O lnie, płótnie i koszuli

Uczestnicy obejrzą wyroby z lnianego płótna ze skrzyni prababci i dowiedzą się, jak powstały. Poznają tradycyjne metody uprawy lnu i spróbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi do jego obróbki, a także w tkaniu na krosienkach. Poznają odpowiedzi m.in. na pytania: Skąd się wzięła nazwa październik? Do czego służy dzierzgoń? Jak powstaje lniana nić? Jakich czynności dotyczą pojęcia przędzenie i tkanie?

  • W dawnej szkole wiejskiej

Zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… w części zaaranżowanej na izbę szkolną. Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, spróbują pisania piórem ze stalówką i atramentem, liczenia na liczydle, przymierzą ośle uszy. Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie?

  • W to mi graj!

Zajęcia umuzykalniające. Uczestnicy poszukują dźwięków i wątków muzycznych na wystawach, poznają tradycyjne piosenki i zabawy dziecięce, próbują gry na instrumentach ludowych. Co słychać na wsi? Skąd się biorą rytm i melodia? Czy można grać bez instrumentów? Wspólnie udowodnimy, że aby muzykować nie trzeba być profesjonalistą.

Więcej tematów i szczegółów: www.etnomuzeum.pl/edukacja. Bilety: 5 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Dział Edukacji MET, tel. 56 622 89 43.

 

OFERTA SPECJALNA

Oferta specjalna na zamówienie dla szkół, grup studentów, a także grup pracowniczych i prywatnych – rozgrywki w planszowe gry ekonomiczne w ramach współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie:

  • Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota

Dzięki tej grze – świetnie się bawiąc – można rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania nafciarskich fortun na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku. Liczba graczy: 9-30 os, wiek: 13+, czas rozgrywki: 90-120 minut. Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/

  • Chłopska Szkoła Biznesu

Gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego tkackiego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej, w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. Liczba graczy: 12–30, wiek: 12+, czas rozgrywki: 45–60 minut. Opis gry: http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/

Bilety – tylko 3 zł/os.! Rozgrywki należy zamawiać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem (możliwe terminy popołudniowe): Dział Edukacji, tel.: 56 622 89 43, edukacja@etnomuzeum.pl.

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek: 9.00–16.00
sobota, niedziela: 10.00–16.00

Więcej informacji na stronie: www.etnomuzeum.pl

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6640752