O tajnych językach Azji Środkowej

O tajnych językach Azji Środkowej

Muzeum Etnograficzne w Toruniu w sobotę 19 października o godz. 16.00 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Okolice kultury – kultura okolic”, w ramach którego odbędzie się wykład prof. dr hab. Jadwigi Pstrusińskiej „O tajnych językach Azji Środkowej”.

Rok 2019 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Rokiem Języków Rdzennych. Są one podstawą różnorodności kulturowej całego świata i stanowią dziedzictwo wymagające dzisiaj szczególnej ochrony. Wąskim, ale niezwykle interesującym aspektem tej tematyki są języki tajne, które niekiedy są powiązane z rdzennymi.

O tajnych językach Azji Środkowej opowie prof. Jadwiga Pstrusińska, orientalistka, od 1996 roku członek Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. Od początku lat 70. XX wieku do roku 2017 była pracownikiem najpierw Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem Warszawskiego. W latach 1986-1989 przebywała w Oksfordzie jako stypendystka i tutor. Znana jest w kręgu badaczy Azji Środkowej, a szczególnie Afganistanu. W latach 1973–1976 studiowała i prowadziła badania na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kabulskiego. W czasie licznych podróży i wieloletnich badań udało jej się wówczas zebrać szeroki materiał dotyczący języków tajnych Afganistanu i Azji Środkowej. Istnieje wiele tego rodzaju języków, nieustannie powstają nowe, inne zanikają. O niewielu z nich wiemy niemal wszystko, niektórych w ogóle nie poznamy.

Spotkanie odbędzie się przy herbacie i kawie, na którą do Sali Widowiskowej zaprasza współorganizator spotkania – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego.

Prowadzenie: Teresa Okoniewska i Maria Pokrzywnicka.
Bilet w cenie: 2 zł/os.

Fot. Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,764