Noc Muzeów – wieczorne zwiedzanie i maraton podcastów w Muzeum Etnograficznym

Noc Muzeów – wieczorne zwiedzanie i maraton podcastów w Muzeum Etnograficznym

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logoW Europejską Noc Muzeów 2021 Muzeum Etnograficzne w Toruniu działa hybrydowo: zaprasza na wieczorne zwiedzanie ekspozycji (od godz. 18.00 do 21.00) oraz maraton podcastów online (od godz. 21.00).

15 maja zobaczyć będzie można Park Etnograficzny w Toruniu, ekspozycję czasową „Ceramika Jana Limonta”, a także wystawę stałą „Tajemnice codzienności”. Ekspozycje tego dnia otwarte będą od 10.00 do 15:00, a także wieczorem: od 18.00 do 21.00. Podczas zwiedzania należy przestrzegać wszystkich aktualnie obowiązujących ograniczeń i procedur sanitarnych.

Z kolei o 21.00 rozpocznie się maraton podcastów online. W ramówce znajdą się opowieści o śnie i marzeniach sennych, recepty na bezsenność, a także tradycje związane ze snem wiecznym. Usłyszymy opowieści i mini-wykłady muzealników, ludowe pieśni, czytane fragmenty senników, dzienników i prozy, a także unikatowe nagrania dźwiękowe. Pod osłoną nocy wybierzemy się do parków etnograficznych, usłyszymy o tradycjach i zwyczajach, dziełach artystów nieprofesjonalnych, zajrzymy do pogrążonych we śnie zagród olenderskich. Początek od 21.00 na stronie www.etnomuzeum.pl oraz na muzealnym Facebooku i YouTube.

Ramówka:

21.00 – Od oniryczności w sztuce do senników ludowych
Dwie rozmowy. Pierwsza o onirycznych wątkach w sztuce, druga o wpływie snów na życie i potrzebie ich interpretacji, a pomiędzy nimi opowieść o sennikach ludowych. Będzie można usłyszeć również fragmenty zapisów snów pewnej pielęgniarki.
Goście: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, Justyna Słomska-Nowak, Hanna Łopatyńska
Prowadzenie: Olga Kwiatkowska

22.00 – Miejsca spania oraz przygotowania do snu na wsi
Dwa nocne spacery. Pierwszy to przechadzka po toruńskim Parku Etnograficznym śladami miejsc do spania. Sprawdzimy, jak wyglądały proste chłopskie wyrka, rozsuwane łóżka bogatych gospodarzy i miejsca, w których spali parobcy. Druga część to wyprawa do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Zajrzymy do sypialni osadników olenderskich, żeby dowiedzieć się jak przebiegały przygotowania do snu mennonitów oraz ewangelików.
Goście: Jarosław Pawlikowski, Kinga Turska-Skowronek
Prowadzenie: Joanna Sójka

23.00 – Między bezsennością a zasypianiem „na amen”
Trzy rozmowy-opowieści. Pierwsza dotyczy tego, jakie metody walki z brakiem snu podpowiadały XVIII- i XIX-wieczne poradniki. Druga wyjawia dawne wiejskie sposoby radzenia sobie z bezsennością i sprowadzania snu na dzieci. Ostatnia jest opisem tradycyjnych przygotowań do snu wiecznego. Nie zabraknie archiwalnych nagrań i odwołań do źródeł etnograficznych.
Goście: Grażyna Szelągowska, Agnieszka Kostrzewa
Prowadzenie: Marta Domachowska

24.00 – Nocna dźwiękowa przechadzka
Dwa nagrania terenowe. Ilustrują wieczorną audiosferę dwóch różnych miejsc – dzielnicy miasta oraz lasu. Posłuchamy tego, czego nie słychać na pierwszy „rzut ucha”.
Autor nagrań: Kamil Mataczyński

Trailer wydarzenia TUTAJ

Więcej informacji TUTAJ

Fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

10 maja 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

5,948,207