Narodowe Czytanie – Nad Niemnem

Grafika promująca wydarzenie: napis Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem w ozdobnych ramkach, poniżej napis Patronat Pary Prezydenckie, logo Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie – Nad Niemnem

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza w sobotę, 9 września 2023 r. na czytanie “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do udziału w Narodowym Czytaniu zapraszają dwie filie Książnicy: Mediateka w Młynach (Kościuszki 77) i biblioteka przy ul. Lelewela 3. W obu czytelnicza akcja rozpocznie się o godz. 11.00.

Czytanie w Mediatece odbędzie się pod hasłem “Puszczamy słowa na wiatr”. W programie: wspólna lektura “Nad Niemnem”; krótka prelekcja na temat ducha czasów, o których opowiada powieść Orzeszkowej – w tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego; gry i quizy z nagrodami; rodzinne zajęcia plastyczne, podczas których wykonamy latawce z cytatami z “Nad Niemnem” – latawce puścimy na placu przed Mediateką.

Biblioteka przy ul. Lelewela 3 przygotowała wystawę poświęconą twórczości Elizy Orzeszkowej. Na planszach umieszczonych w oknach biblioteki znajdą się ilustracje z kolejnych wydań “Nad Niemnem” i innych dzieł pisarki. Narodowe Czytanie przy Lelewela 3 potrwa do godz. 13.00.

Warto przypomnieć: “Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej poruszających tematykę powstania styczniowego a jednocześnie najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór chwalono m.in. za sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Powieść doczekała się dwóch ekranizacji – pierwsza powstała w 1939 (materiał filmowy zaginął podczas II wojny światowej), druga zaś w 1986 roku.

Narodowe Czytanie zostało objęte patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

6 września 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6634999