Mobilna Pracownia PASCO z KPCEN Toruń w szkole w Jajkowie

Mobilna Pracownia PASCO z KPCEN Toruń w szkole w Jajkowie

Pracownia PASCO na lekcjach w Szkole Podstawowej w Jajkowie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jajkowie w minionym roku szkolnym mieli możliwość korzystania z mobilnej pracowni dydaktycznej PASCO, wypożyczonej z KPCEN w Toruniu. Agnieszka Kwiatkowska pracowała z uczniami klas IV–VIII na zajęciach biologii i przyrody.

Uczniowie mieli możliwość m.in. badania swojego tętna w spoczynku i po wysiłku fizycznym, oznaczali ciśnienie krwi, oglądali na ekranie obrazy preparatów biologicznych. Określali przepływ prądu elektrycznego przez jabłko, warunki procesu fotosyntezy oraz wzrost poziomu CO2 w klasie podczas procesu oddychania. Badali zmiany naświetlenia oraz wpływ okularów przeciwsłonecznych na zmniejszenie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Z wykorzystaniem czujnika dźwięku mierzyli natężenie hałasu w klasie podczas pracy, rozmowy, krzyku, gwizdu. Odpowiadali m.in. na pytania: Jakie było natężenie dźwięku w różnych sytuacjach? Czy któryś dźwięk ci przeszkadzał? Na koniec wyciągnęli wnioski z przeprowadzonego doświadczenia.

Jeśli tylko jest taka możliwość, korzystamy z pracowni, gdyż uważam, że lekcje prowadzone za pomocą nowoczesnych technologii rozwijają kreatywność, umiejętności analityczne i zachęcają do pracy zespołowej – mówi Agnieszka Kwiatkowska, nauczycielka przyrody, biologii i informatyki ze szkoły w Jajkowie.

Przypominamy, że każda placówka województwa kujawsko-pomorskiego może wypożyczyć z toruńskiego KPCEN mobilną pracownię nawet na cały nadchodzący rok szkolny. W skład pracowni wchodzi 16 laptopów oraz zestaw czujników do dokonywania licznych pomiarów w czasie doświadczeń przyrodniczych. Szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej: http://www.kpcen-torun.edu.pl/news/view/1397 i http://kpcen.pl/news/view/874, zainteresowanych zachęcamy też do bezpośredniego telefonicznego kontaktu z opiekującym się zestawami pracownikiem KPCEN dr. Krzysztofem Rochowiczem, tel . 881 930 091.

dr Krzysztof Rochowicz, KPCEN w Toruniu

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,142,953