Mieszkańcy Starego Fordonu powracają

Mieszkańcy Starego Fordonu powracają

W najbliższą sobotę, 7 października br. swój finał będzie miał wyjątkowy projekt „Powroty” Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej wykorzystujący archiwalne fotografie mieszkańców Starego Fordonu. O swojej realizacji opowie sama autorka podczas spaceru. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

– Rewitalizacja to proces. Stary Fordon jest w procesie. Rewitalizacja Rynku i nabrzeża, zakończenie remontów niektórych budynków mieszkalnych to najlepszy czas na przygotowanie się do “POWROTÓW” – tak nazwałam swój projekt. Wykorzystuję w nim zdjęcia z Państwa archiwów, zdjęcia osób, rodzin, mieszkańców Starego Fordonu – tych żyjących i tych, których już nie ma. W 2023 roku mija 50 lat od włączenia Fordonu do granic Bydgoszczy. Ta symboliczna data utraty praw miejskich w połączeniu z trwającą rewitalizacją skłoniła mnie do myślenia o symbolicznym powrocie mieszkańców do swojego miasteczka. Ich artystycznie opracowane wizerunki zaczną pojawiać się w przestrzeni w kolejnych miesiącach tego roku od wiosny. Fordon to ludzie – różnorodność kulturowa, przywiązanie do miejsca, lokalny koloryt, historia, a w konsekwencji poczucie traconej tożsamości i proces jej ratowania, POWROTU, który ma teraz miejsce. Projekt uzupełnią imprezy towarzyszące, zaś finał wydarzenia zaplanowany jest na 7 października – mówi dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, autorka projektu, wykładowczyni w Katedrze Wzornictwa PBŚ, gdzie prowadzi Pracownię Kształtowania Przestrzeni.

W sobotę 7 października o godzinie 17.00 odbędzie się spacer w towarzystwie autorki projektu „Powroty” dr Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej i Damiana Amona Rączki (SMSF). Start przy wiklinowej instalacji obok synagogi.
Dzięki kodom QR i okularom VR będzie okazja obejrzeć Synagogę jak za dawnych lat.

„POWROTY Fordon 1973-2023” wspiera Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych i SMSF. Projekt realizowany jest dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dzięki wsparciu Politechniki Bydgoskiej.

Patronat honorowy nad projektem POWROTY objęło Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.
Więcej informacji i kontakt z autorką: powroty2023@gmail.com

Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl

6 października 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7285489

Skip to content