Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023 – świętuj aktywnie

Planeta Ziemia trzymana w dłoniach na plakacie Międzynarodowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia 2023 r. z hasłem

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023 – świętuj aktywnie

Bydgoszcz logo

Zbliża się Dzień Ziemi, wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.

Kolejna okazja do poszerzenia swojej wiedzy ekologicznej już w sobotę (22 kwietnia). Właśnie wtedy w Fordonie, na campusie Politechniki Bydgoskiej odbędzie się piknik Młodego Odkrywcy i Czystej Puszczy Bydgoskiej. Początek pikniku o godz. 9.00. Atrakcji nie zabraknie. W programie m.in. wykłady, wspólne sprzątanie terenów zielonych, warsztaty dla dzieci, występy artystyczne oraz prezentacja śmieciarek.

Głównym celem edukacyjnym jest nauczenie młodych i starszych mieszkańców jak i co recyklingować. Wskaźnik recyklingu, czyli tego ile odpadów udaje się przetworzyć w Bydgoszczy, wzrósł do 37%. Mieszkańcy coraz lepiej rozumieją sens i ideę segregacji odpadów, a przyczyniają się do tego również takie akcje jak obchody Dnia Ziemi.

Miasto Bydgoszcz  jest partnerem wydarzenia. Dodatkowo przez cały kwiecień organizowane są akcje sprzątania z okazji Dnia Ziemi. Czysta Bydgoszcz koordynuje wszystkie zgłoszone akcje (weryfikuje tereny, wyposaża uczestników w worki i rękawice oraz organizuje odbiór odpadów po akcjach). Do tej pory chęć udziału w akcji sprzątania zgłosiło kilkadziesiąt szkół i przedszkoli oraz kilkanaście organizacji, które będą sprzątać Fordon, Kapuściska, Wyżyny, Bartodzieje, Czyżkówko, Wilczak-Jary.

Czysta Bydgoszcz zachęca do zgłoszenia akcji sprzątania.

kategorii przedszkola i szkoły występuje pełna dowolność w zakresie organizacji wydarzenia, jednak przede wszystkim warto wybrać się na wspólne sprzątanie. Miasto Bydgoszcz zapewnia wszystkim uczestnikom zaopatrzenie w rękawice i worki do zbierania odpadów oraz rekomenduje przeprowadzenie zajęć poświęconych ochronie środowiska, segregacji odpadów, dbania o przyrodę i zasoby naturalne, życia w duchu less waste.

Każda placówka, która prześle sprawozdanie z akcji do 12 maja, zostanie oceniona. Zdobyte punkty zostaną uwzględnione w całorocznej klasyfikacji działań o tematyce ekologicznej. Najlepsze placówki otrzymają na koniec roku szkolnego nagrody.

 

Fot. bydgoszcz.pl

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6665399