Meksyk oczyma matematyka – spotkanie ze Sławomirem Rybickim

Dwóch policjantów na koniach patroluje miasto, ubrani są w wyszywane garnitury, na głowach mają szare sombrera

Meksyk oczyma matematyka – spotkanie ze Sławomirem Rybickim

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Rybickim, które odbędzie się 24 listopada br. o godz. 17.00.

Meksyk jest krajem, który przyciąga turystów z całego świata swoją fascynującą historią i kulturą, ciekawą kuchnią i różnorodną przyrodą. 24 listopada wrażeniami z podróży po Meksyku podzieli się Sławomir Rybicki. Do Meksyku wiodła go nie tylko chęć poznania tego niezwykłego kraju i jego mieszkańców, ale również obowiązki zawodowe. Od lat bowiem jest profesorem i nauczycielem akademickim, pracującym na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kieruje Katedrą Równań Różniczkowych, a w latach 2012–2020 był dziekanem tego wydziału. Dlaczego Meksyk? Otóż od blisko ćwierć wieku profesor Rybicki współpracuje z matematykami meksykańskimi, zajmującymi się mechaniką nieba. W tym czasie 11-krotnie odwiedzał Meksyk, przebywając na tamtejszych uniwersytetach (UNAM, UAM oraz ITAM) jako visiting professor, gdzie prowadził badania naukowe i wykłady dla studentów. Brał również udział w wielu konferencjach i szkołach naukowych organizowanych przez meksykańskie środowisko matematyczne.

Podczas spotkania w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika Sławomir Rybicki podzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w Meksyku, poruszy historię tego kraju, zwróci uwagę na kulturę i jego zwyczaje. Między innymi spróbuje odpowiedzieć na pytania:

– dlaczego 500-osobowej ekspedycji Ferdynanda Korteza udało się pokonać 3-milionowe państwo Azteków, w którym było 150 tys. wojowników?
– jaki wpływ miał Meksyk na rozwój Kuby?
– czy wierzenia azteckie przetrwały do czasów dzisiejszych?
– jak kształtowały się przez wieki relacje pomiędzy USA i Meksykiem?
– czy Meksyk jest państwem niebezpiecznym?

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

_____

Wydarzenie: Meksyk oczyma matematyka – spotkanie ze Sławomirem Rybickim
Gdzie: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11
Termin: 24 listopada br., godz. 17.00
Kto: Sławomir Rybicki

20 listopada 2023 r.

 

 

 

 

 

.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6662736