Kopernik i jego dziedzictwo we włocławskim KPCEN

Grażyna Troszyńska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum edukacji Nauczycieli we Włocławku

Kopernik i jego dziedzictwo we włocławskim KPCEN

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku logotyp

 

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 480. rocznicy jego śmierci oraz 480. rocznicy wydania jego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, 21 kwietnia 2023 r. Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku zorganizował konferencję przypominającą o dorobku wielkiego astronoma i wybitnego człowieka renesansu, który urodził się i mieszkał przez część swojego życia w naszym regionie.

Fascynujące wykłady na temat kopernikańskich odkryć i niesamowitych astronomicznych zjawisk wygłosili zaproszeni eksperci i prelegenci. Jak umierają gwiazdy, wyjaśnił Ryszard Drążkowski z Włocławskiego Międzyszkolnego Obserwatorium Astronomicznego – teraz już wiemy, co zawdzięczamy gwieździe supernowa. Podczas prelekcji Henryka  Wasilewskiego oraz uczennicy Karoliny Laskowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika we Włocławku uczestnicy konferencji usłyszeli o wielu ciekawych, a mniej znanych faktach z życia wielkiego uczonego.

Swoimi doświadczeniami w pracy z uczniami podzielili się nauczyciele pasjonaci – Katarzyna Palczak, koordynatorka programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Lipnie oraz Łukasz Kołodziejski, koordynator Astrobazy przy Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą.

Prowadząca konferencję Dorota Łańcucka, zwróciła uwagę na trzy pierwsze wydania dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” i jako jedną z ciekawostek przytoczyła fakt posiadania norymberskiego wydania (1543 r.) „O obrotach…” przez Gustawa Zielińskiego, właściciela majątku Wioska, gm. Skępe. Ten wielki patriota i poeta przekazał testamentem swój imponujący księgozbiór Bibliotece Towarzystwa Naukowego Płockiego, która dzisiaj nosi jego imię.

Taneczno-muzycznym akcentem wydarzenia był występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lipnie, dzięki którym sięgnęliśmy gwiazd.

Dyrektor Grażyna Troszyńska podkreśliła, że Rok Mikołaja Kopernika sprzyja popularyzacji i rozpowszechnianiu osiągnięć naukowych Kopernika, jak również innych dziedzin, którymi się zajmował. Jest inspiracją do rozwoju, odkryć i poszukiwań. Postać wielkiego uczonego pozostaje wzorem i powodem do dumy  dla nas, Polaków, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

 

Opracowanie: Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

4 maja 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6635033