Konkurs nie tylko dla orłów “Fizyczne Ścieżki”

Konkurs nie tylko dla orłów “Fizyczne Ścieżki”

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - logotypy“Fizyczne Ścieżki” to konkurs uczniowski, organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Konkurs skierowany jest do zainteresowanych fizyką uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym o profilu zawodowym, i to nie tylko tych, którzy są „orłami” w fizyce.

Kategorie

Praca Naukowa

To zdecydowanie najtrudniejsza kategoria. W tym wypadku uczestnik (lub dwie – trzy osoby wspólnie) musi napisać prawdziwą pracę naukową, nie będącą prostym opracowaniem jakiegoś tematu. Organizatorzy oczekują pomiarów, analizy uzyskanych wyników i wniosków. Oczywiście nie wszystkie prace muszą być doświadczalne, mogą być też prace obliczeniowe, teoretyczne czy konstrukcyjne. Nadal jednak wszystkie muszą spełniać normy pracy naukowej.

Pokaz zjawiska fizycznego

Widowiskowa kategoria, w której oczekuje się od uczestnika (lub dwu – trzyosobowej grupy) stworzenia pokazu, który zachwyci widzów i jury. Pracą w kategorii Pokaz może również być własnoręcznie skonstruowany przyrząd (lub zestaw przyrządów), który umożliwia zademonstrowanie lub badanie dowolnego zjawiska fizycznego wraz z jego wyjaśnieniem. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku autorzy muszą udowodnić, że rozumieją prezentowane zjawisko i potrafią wytłumaczyć je obserwatorom.

Esej

Kategoria lubiana szczególnie przez tych, którzy lubią fizykę, a nie lubią liczb. Tu można popisać się swoją wiedzą i przemyśleniami na wszelkie tematy związane z fizyką jako nauką, z jej historią, zjawiskami fizycznymi, można również pisać o uczonych, urządzeniach… Wybór tematu należy do uczestników, najważniejsze aby byli w stanie udowodnić podczas Finału, że ich prace są o FIZYCE. Bardzo ważnym elementem jest to, czy praca jest esejem, czyli musi być w niej przedstawiony jakiś problem i opinia autora na jego temat.

Prace w jednej z trzech kategorii: Praca Naukowa, Pokaz Zjawiska Fizycznego lub Esej, należy przesyłać na adres fizycznesciezki@ncbj.gov.pl  do 31.01.2024 r.

Regulamin konkursu

_

16 listopada 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6662814