Konferencja “Near Space 3”

Near Space Conference

Konferencja “Near Space 3”

22 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się trzecia edycja stratosferycznej konferencji “Near Space”. Tego dnia Toruń będzie tym miastem w Polsce, w którym będzie mówiło się najwięcej o “bliższym” i “dalszym” kosmosie.

Konferencja “Near Space” to forum wymiany wiedzy i doświadczeń adresowana do uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki związanej z eksploracją stratosfery. W spotkaniu uczestniczą zarówno profesjonaliści zajmujący się na co dzień stratosferą, jak również amatorzy, którzy w zaciszu domów czy garaży przygotowują własne projekty kosmiczne.

Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z udziałem przedstawicieli członków konsorcjum z państw V4 (Czechy, Słowacja, Węgry), starty misji stratosferycznych (przygotowane przez członków konsorcjum), mini piknik popularnonaukowy przed budynkiem CNMW, a także start misji stratosferycznych w ramach projektu #miniSAT2018, który polegał na przygotowaniu eksperymentów przez osoby indywidualne, grupy zorganizowane i szkolne.

Podczas tegorocznej konferencji wykłady wygłoszą m.in. rekordzista Polski w locie na wysokość balonem na ogrzane powietrze, najbardziej doświadczony na świecie autor projektów związanych z misjami balonów stratosferycznych oraz uczestnik prac w projekcie pierwszego polskiego satelity Ziemi.

Dariusz Brzozowski, posiadacz rekordu Polski wysokości osiągniętej przez balon na ogrzane powietrze (11 125 m) w ramach projektu “Polska Stratosfera”. Rekord pobił wspólnie z drugim pilotem Włodzimierzem Klóską. Jako pilot komercyjny wylatał ok. 3000 godzin w powietrzu. Lata komercyjnie w Polsce i Australii na największych balonach o pojemności 12000 m3, zabierających na pokład nawet do 24 pasażerów.

Bill Brown, najbardziej doświadczony autor projektów związanych z misjami balonów stratosferycznych. Jego fascynacja tym obszarem zrodziła się po obejrzeniu dokumentu o rekordowym skoku spadochronowym jaki wykonał Joseph Kittinger w 1960 roku. Swój pierwszy lot zorganizował 15 sierpnia 1987 r. z Findlay, Ohio. Elektronika skonstruowana samodzielnie, wówczas jeszcze bez odbiornika GPS, który wszedł do powszechnego użytku kilka lat później. Sonda namierzana przy pomocy anteny kierunkowej odnaleziona została po 6 tygodniach dokładnie 1 milę od miejsca przewidywanego przez Billa miejsca lądowania.

Andrzej Kotarski, współzałożyciel, wiceprezes i członek Głównej Komisji Rewizyjnej Mars Society Polska w latach 1999-2012. Członek, sekretarz generalny i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronautycznego od 1999 roku. Uczestnik prac w projekcie pierwszego polskiego satelity Ziemi, jako kierownik zespołu zadaniowego ds. wystrzelenia i analizy misji. Współorganizator seansów łączności ARISS z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w latach 2004 i 2009.

Rejestracja na konferencję oraz informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej: http://nearspace.pl.

Konferencja została dofinansowana przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w ramach projektu „Citizen science close to space”. Partnerami w projekcie z państw V4 są: Magyar Asztronautikai Tarsasag (Węgry), Slovenska organizacia pre vesmirne aktivity (Słowacja), Ceska kosmicka kancelar (Czechy).

Patronat nad wydarzeniem objęli:

Polska Agencja KosmicznaCentrum Badań Kosmicznych PAN i  serwis Kosmonauta.net.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7059128