Inauguracja 9. edycji Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

Inauguracja 9. edycji Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

Zajęcia edukacyjne 9. edycji Akademii zatytułowano Twórcze spotkania z książką. Po wakacyjnej przerwie dydaktyczna sala w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego wzbogaciła się o nowy element – ogromnego misia mierzącego prawie 1,5 metra. Dar firmy „Sun-Days” z pewnością będzie cieszył małych uczestników zajęć.baner Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

Inauguracyjne spotkania dla przedszkolaków Moja pierwsza wizyta w bibliotece oraz dla uczniów klas I‑III Poznajemy bibliotekę i zawód bibliotekarza odbyły się 17, 19, 20 i 23 września br. Dzieci miały okazję m.in. dowiedzieć się czym jest książka i jakie są jej rodzaje, co to jest biblioteka i jaką pełni rolę, poznać pracę bibliotekarza. Podkreślano ważną rolę głośnego czytania oraz przybliżono najmłodszym idee kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

Najważniejszym elementem spotkań było głośne czytanie utworów związanych z książką i biblioteką. Wybrane przez nauczycieli bibliotekarzy tytuły to Zbawcy książek Agnieszki Stelmaszyk, Tajemnica biblioteki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  oraz dwie części przygód Franklina: Franklin czyta kolegom i Franklin i książka z biblioteki.

Atrakcją dla najmłodszych była wycieczka po bibliotece – dzieci zwiedziły Wypożyczalnię, Czytelnię i magazyny książek. W każdym z tych miejsc pracujący tam bibliotekarze opowiadali o swojej pracy. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek dziecięcych ze zbiorów PBW w Bydgoszczy, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

Nauczyciele klas 1-3 oraz przedszkoli mogą już umawiać grupy na kolejne spotkania w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek, które odbędą się w październiku i listopadzie. Tematy najbliższych zajęć: Opowieści na jesienne dni, Jan Brzechwa i jego twórczość, Misie w literaturze, Barwy i symbole narodowe.

fot. Grażyna Ruta-Balińska

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

5,854,221