Hollywoodzki uśmiech – wykład

Twarz uśmiechniętej kobiety ze słuchawką tradycyjnego telefonu przy uchu. Napis: historia mody.

Hollywoodzki uśmiech – wykład

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy - logo

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład prof. Krzysztofa Trojanowskiego (UMK) z cyklu “Historia mody” pt. “Hollywoodzki uśmiech”.

Białe i równe zęby od wieków były wysoko cenionym, choć nieczęsto spotykanym atrybutem urody i zdrowia. Estetykę poprawiały wynalezione w XVIII wieku we Francji protezy porcelanowe, popularne wśród artystów korygujące nakładki, wybielające pomady i licówki. Większą dbałość o nieskazitelny uśmiech wymusiło pojawienie się kina. Zęby jak perły stały się charakterystyczną cechą hollywoodzkich i europejskich gwiazd filmowych.

Prof. Krzysztof Trojanowski – naukowiec w Katedrze Filologii Romańskiej UMK w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina. Autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – “Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (2014) wyd. PWN.

Termin: piątek, 24 listopada 2023, godz. 17.00

Wstęp: 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona.

Źródło: MOB

_

21 listopada 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646379