Historia mody online: W ryzach i powijakach – z historii mody dziecięcej

Historia mody online: W ryzach i powijakach – z historii mody dziecięcej

Centrum Literatury CSW i CSW Toruń zapraszają 9 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu “Historia mody online” pt. “W ryzach i powijakach – z historii mody dziecięcej”. Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW. Link do transmisji zostanie udostępniony także w wydarzeniu w momencie rozpoczęcia spotkania. W trakcie wykładu będzie okazja do zadawania pytania i wymiany opinii.

Na przestrzeni stuleci ubiory dzieci z jednej strony naśladowały stroje osób dorosłych i odzwierciedlały aktualne trendy w modzie, z drugiej – zachowywały pewne swoiste cechy wynikające ze specyfiki wieku dziecięcego. Nie zawsze rozumiano ją jednak tak jak obecnie i po okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym, szybko włączano najmłodszych do świata dorosłych. Stąd forma ich stroju uzależniona była w dużej mierze od statusu rodziny, płci dziecka, a także uwidaczniała jego podległą pozycję w społeczeństwie. Dopiero teorie Johna Locke’a i pisma Jana Jakuba Rousseau wskazujące na odmienność emocjonalną dzieci i postulujące naturalniejsze podejście do wychowania, zaowocowały w XVIII wieku uproszczeniem dziecięcej garderoby, tak by dawała większą swobodę ruchów i możliwość bardziej optymalnego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Prowadzenie: dr Anna Straszewska
Historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Pracowni Plastyki Współczesnej Instytut Sztuki PAN w Warszawie. Prowadzi badania naukowe w zakresie historii ubioru oraz związków mody ze sztuką. Pracę magisterską poświęciła historii kobiecego stroju ślubnego w Polsce w XIX wieku, a doktorską, roli kostiumu historycznego w twórczości Jana Matejki.

Więcej informacji

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie